Остеотест
"ОСТЕОТЕСТ" ІННОВАЦІЙНА БІОМЕДИЧНА ТЕХНОЛОГІЯ ОЦІНКИ СТАНУ ТА ЯКОСТІ КІСТКОВОЇ ТКАНИНИ (ПАТЕНТИ УКРАЇНИ №35734, 35735 ВІД 2008)
Актуальність розробки. Зменшення фізичного навантаження на скелет людини внаслідок зниження частки фізичної праці в матеріально-му виробництві, поширення гіпокінетичних станів, збільшення середньої тривалості життя є головними причинами широкого розповсю-дження захворювань кісткової системи не тільки серед дорослих, але і дітей - мешканців промислово розвинених країн. Це потребує розро-бки принципово нових способів і апаратури для діагностики стану опорно-рухового апарату. Існуючі методи оцінки стану кісткової тканини – рентгенівські, радіонуклідні, ультразвукові є досить коштовними, а деякі з них небезпечні для організму, особливо дітей та осіб похилого віку. Суттєвим недоліком цих методів є те, що вони виявляють лише один із патогенетичних механізмів порушень якості кісткової тканини, який пов'язаний із зміною її щільності та мінеральної насиченості. Ці методи не виявляють порушень біохімічних та біофізичних властивостей органічного матриксу та його зв'язку з мінералами кісткової тканини, що має місце на початкових стадіях розвитку кісткової патології.
У відділі клінічної патофізіології Інституті фізіології ім.О.О.Богомольця НАН України розроблено інноваційну біомедичну технологію оцінки стану та якості кісткової тканини за її поляризаційними властивостя-ми. Суть технології полягає у зондуванні п'яткової кістки сигнальним електричним струмом частотою від 102 106 Гц та визначення вели-чини сумарного електричного опору, активного і реактивного опорів та ємності кісткової тканини на частоті її максимальної поляризації. Роз-роблена технологія дозволяє оцінити якість кісткової тканини, що обумовлена не тільки змінами її мінеральної щільності, але і співвід-ношенням її органічного і неорганічного матриксу.
Послідовність реалізації інноваційної технології визначення стану кісткової тканини людини
1. Комутаційний блок з вимірювальними електродами. У розроб-леній технології використана тетраполярна методика вимірювань, яка складається з 2 пар електродів, – струмових і потенціометричних, що забезпечує істотне підвищення вірогідності вимірювань. Для забезпе-чення високої точності імпедансометричних вимірювань та вилучення можливостей негативного впливу на тканини, напруга тестуючого струму не перевищує 200 мВ. 2. Мультичастотний імпедансометр. Для імпедансометричного тес-тування кісткової тканини використовується мультиметр, який дозво-ляє вимірювати імпеданс, активний і реактивний опір не менш, ніж на двох частотах високого і низького діапазону. 3. Комп'ютерно-програмний комплекс. Результати вимірювань об-робляються та аналізуються за допомогою розробленого пакета про-грамного забезпечення і надаються у вигляді протоколу дослідження.
Порівняльний аналіз результатів біоелектричного тестування кістки випробуваних трьох вікових груп. У осіб старшої вікової групи відмічається вірогідне зменшення величини імпедансу, що вказує на початок розвитку вікової остеопенії.
Темпи змін електричних параметрів кістки людини з віком.
Галузь застосування: рання діагностика остеопенії та остео-порозу, контроль ефективності терапевтичних засобів лікуван-ня, післяопераційний контроль за ходом репаративної регене-рації, наукові дослідження. Спосіб та пристрій можуть бути ви-користані при проведенні масових скринінгових досліджень стану кісткової тканини. Переваги технології: • Неінвазивність та безпечність для пацієнтів і медперсоналу, • Висока точність та швидкість вимірювань у різних режимах роботи, • Можливість використання у клінічних і амбулаторних умовах.