Віварій, завідуючий Ю.І. Рудас

Інститут фізіології ім. О. О. Богомольця
Revision as of 15:38, 17 April 2013 by Vano (Talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

З метою подальшого вдосконалення
організації та безпеки праці співробітників
Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України,
а також покращення забезпечення наукових досліджень
експериментальними тваринами,
обов'язковим є виконання наступних правил:
1. Загальні вимоги безпеки
1.1. До роботи з піддослідними тваринами допускаються особи не молодше 18 років, що при вступі на роботу попередньо пройшли медичний огляд, і не мають протипоказань, пройшли навчання техніці безпеки на робочому місці.
1.2. При роботі з тваринами необхідно пам'ятати, що зовні здорові, карантиновані та обстежені за допомогою лабораторних досліджень тварини, можуть бути носіями прихованих, небезпечних для здоров'я людини інфекцій. Тому при роботі з тваринами необхідно виключити можливість укусів і подряпин, потрапляння крові, сечі, слини, калу на незахищені ділянки шкіри, слизові оболонки очей і ротової порожнини.
При догляді за піддослідними тваринами застосовуються сильнодіючі хімічні дезінфектори, інсектициди, акарициди та інші хімічні речовини, що можуть при контакті з ними або неправильному їх використанні викликати отруєння, опіки та інші види ураження організму людини.
1.3. Тому при роботі з піддослідними тваринами та догляді за ними необхідно вжити заходи захисту від зазначених вище шкідливих і небезпечних факторів шляхом застосування індивідуальних засобів захисту: халат, фартух, окуляри, респіратор, гумові (латексні) рукавички, спецвзуття, а також шляхом застосування спеціальних пристосувань і седативних препаратів, що дозволяють надійно, безпечно і безболісно фіксувати піддослідних тварин під час роботи з ними.
1.4. При роботі з піддослідними тваринами в умовах експериментально-біологічної клініки (ЕБК) застосовуються легкозаймисті горючі матеріали: сіно, тирса, пластмасові клітки. У зв'язку з цим, а також відповідно до санітарно-гігієнічних вимог, куріння в усіх приміщеннях ЕБК і приміщеннях, де проводиться робота з піддослідними тваринами, забороняється. Всі дані приміщення повинні бути забезпечені засобами пожежегасіння.
1.5. Дрібні лабораторні тварини - миші, щури, піщанки, морські свинки, кролики - фіксуються руками, щоб уникнути укусів і подряпин всі маніпуляції з ними необхідно проводити в рукавичках.
1.6. Всі співробітники, що працюють з піддослідними тваринами, зобов'язані дотримуватися правил особистої гігієни:
• Приступаючи до роботи з тваринами, одягнути чистий, за розміром спецодяг та засоби індивідуального захисту (респіратор або тканинну маску, халат, головний убір (шапочку чи косинку), рукавички, спецвзуття або бахіли).
• Особистий одяг помістити в окрему секцію індивідуальної шафи.
• Під час роботи забороняється прийом їжі на робочому місці.
• Перед початком роботи, після її закінчення і перед прийомом їжі ретельно вимити руки і обличчя (або прийняти душ) з милом і теплою водою.
• Регулярно здавати спецодяг для прання та дезінфекції (або прати самостійно, окремо від усіх інших речей, на максимальній температурі, в режимі кип'ятіння).
• Щотижня робити вологе прибирання з розчинами хлорвмісних або кисневих дезінфектантів (наприклад, Vircon S, Domestos) в шафах для одягу.
2. Вимоги безпеки після завершення работи:
2.1. Після завершення роботи з тваринами брудна підстилка, залишки корму, сміття упаковуються в ємності або поліетиленові мішки и виносяться в місця зберігання сміття до їх утилізації.
2.2. Трупи тварин запаковуються в поліетиленові мішки та поміщаються в місця, призначені для їх зберігання (холодильну камеру на 14-му поверсі, справа від ліфту), до їх утилізації.
2.3. Після завершення роботи з тваринами проводиться вологе прибирання приміщення та робочого місця із застосуванням дезрозчину (див. п. 1.6.)
2.4. Після дезинфекції приміщення обробляється за допомогою джерела ультрафіолетового випромінювання (кварцевої/бактерицидної лампи), при попередньо зачинених вікнах та дверях, при відсутності в ньому людей і тварин. Після завершення часу кварцювання приміщення провітрюється протягом 15-20 мин.
2.5. Перевіряється надійність зачинення кліток з тваринами при наявності таких у приміщенні, перекриваються крани подачі води, вимикається освітлення.
3. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях:
3.1. При роботі з піддослідними тваринами, серед яких зустрічаються злобні та агресивні особини, у випадку, коли спроби працювати з твариною безуспішні та закінчують укусами або подряпинами, необхідно зупинити роботу, повідомити про те, що сталося, зооветеринарним спеціалістам або зав. ЕБК. Постраждалому терміново надати на місці першу медичную допомогу. При більш серйозних травмах або пораненнях звертатись до найближчого медичного пункту.
4. Вимоги безпеки при виявленні хворих тварин
4.1. При виявленні серед піддослідних тварин хворих особин з виділеннями з ротового або анального отвору, ураженням очей, пошкодженням шкірного та волосяного покривів, ураженням внутрішніх органів (при внутрішніх втручаннях), патологічними змінами поведінки (агресія, колові рухи, судоми, тремор) у випадках, коли дані зміни не передбачені науковим експериментом, слід негайно припинити дослід та повідомити про даний випадок зав. ЕБК та ветеринарних і зооветеринарних спеціалістів.


Разроблено:
ветеринарний лікар Краснянчук І.В.
Узгоджено:
Зав. ЕБК Рудас Ю.І.

Personal tools
Navigation
societies
additional
Views
Namespaces
Variants
Toolbox
Actions