DFG workshop 12.10.21
12-13 жовтня 2021 р. в рамках спільного грантового проєкту DFG “Resilient Systems for Real Time Prediction of Epileptic Seizures” відбувся україно-німецький науковий семінар за участі представників одного зі світових лідерів у галузі мікро- та наноелектроніки Leibniz Institute for High Performance Microelectronics (IHP) та науковців нашого Інституту.
Семінар відкрив директор Інституту академік НАН України Микола Веселовський. Учасники обговорили застосування інноваційних наносенсорів, інтегральних схем спеціального призначення, ARM технологій та нейроморфних процесорів для детектування ранніх предикторів епілептичного нападу. Керівник проєкту від IHP проф. Peter Langendörfer розповів про унікальні технічні можливості IHP по роботі з мікроелектронною технікою.
В результаті обговорення українські та німецькі науковці поставили перед собою амбітне завдання: розробити мініатюрний прилад, що передвіщатиме епілептичні напади. Це дозволить значно підвищити якість життя пацієнтів, які страждають на епілепсію. За допомогою такого приладу пацієнт буде знати про ймовірне наближення нападу та зможе самостійно йому запобігти за допомогою призначених лікарем засобів. Важливо, що IHP вже має досвід розробки подібних пристроїв для хворих, що страждають на хворобу Паркінсона, а українські вчені мають напрацювання в аналізі епілептиформної активності.
Керівник проєкту від Інституту академік НАН України Олег Кришталь зазначив, що, враховуючи потужний досвід німецьких колег у біомедичному застосуванні мікроелектронних технологій та суттєвий досвід фахівців Інституту у електрофізіології, дослідженні епілептичних нападів та застосуванні сучасного математичного апарату для дослідження фізіологічних сигналів, є дуже висока ймовірність успішного виконання цієї задачі. В обговоренні також взяли участь д.б.н. Олена Лук’янець, к.б.н. Олександр Максимюк, к.ф-м.н. Олександр Судаков, к.б.н. Андрій Чернінський та інші співробітники Інституту.
Під час візиту гостям розповіли про історію та здобутки нашого Інституту, продемонстрували обладнання Центру колективного користування, електрофізіологічні та поведінкові лабораторії. Жвавий інтерес викликав досвід роботи А. Чернінського із восьминогами та запису активності їхнього мозку у OIST. Унікальні особливості нервової системи цих тварин роблять їх популярним об'єктом біонічних досліджень.
На жаль, через протиепідемічні обмеження семінар не був доступним для широкого загалу. Важливо, що очна зустріч стала можливою лише тому, що всі його учасники вакциновані від SARS-CoV-2.