Відділ Гіпоксії:Команда

Інститут фізіології ім. О. О. Богомольця
(Difference between revisions)
Jump to: navigation, search
(Напрямок антарктичних досліджень)
 
(7 intermediate revisions by one user not shown)
Line 4: Line 4:
  
  
[[File:Hipoksy_dep.jpg]]
+
[[File:Picture 10.jpg]]
  
Колектив відділу (2024): внизу - д.м.н., засл. діяч науки і техн. України Є.В. Моісеєнко, д.м.н. А.Г. Портниченко, д.б.н. К.В. Розова, д.м.н., проф. І.М. Маньковська; вгорі – Н. Ващенко, О.М. Бакуновський, к.б.н. М.І. Василенко, к.б.н. О.О. Гончар, к.м.н. О.О. Клименко, М.Г. Дубова.
+
Колектив відділу (2025): внизу - М.Г. Дубова, д.м.н. А.Г. Портниченко, д.м.н., проф. І.М. Маньковська, д.б.н. К.В. Розова; вгорі – д.філ. М.Г. Козловська, к.м.н. О.О. Клименко, д.м.н. Є.В. Моісеєнко, к.б.н. О.О. Гончар, М.Н. Ващенко, к.б.н. М.І. Василенко.
  
== Група молекулярних досліджень ==
+
== Група патофізіологічних і молекулярних досліджень ==
 
   
 
   
 
[[File:Portnichenko.jpg|thumb|'''Портниченко А.Г.''']]  
 
[[File:Portnichenko.jpg|thumb|'''Портниченко А.Г.''']]  
''' д.м.н. А.Г. Портниченко''' - завідувач відділу, керівник групи
 
  
к.б.н. Василенко М.І., ст.н.с.
+
д.м.н. Портниченко Алла Георгіївна - завідувач відділу, керівник групи
  
к.м.н. Козловська Марія, м.н.с,
+
к.б.н. Василенко Марина Ігорівна, ст.н.сп.
  
Бакуновський Олександр Миколайович, м.н.с.
+
к.м.н. Гарматіна Ольга Юріївна, ст. н. сп.
  
 +
д.філ. Козловська Марія Геннадіївна, м.н.сп,
 +
 +
Бакуновський Олександр Миколайович, м.н.сп.
 +
 +
Качалова О.А., асп.
 +
 +
----
 +
 +
 +
 +
 +
Група виконує дослідження методами патофізіологічного експерименту (моделювання патологічних процесів, впливу різних режимів гіпоксії та інших експериментальних факторів на тварин, ізольоване серце, клітини крові та бронхо-альвеолярного лаважу, клітинні культури, ізольовані мітохондрії) і клінічні дослідження (вплив гіпоксії, екстремальних чинників та інших досліджуваних факторів на здорових добровольців та пацієнтів) з застосуванням фізіологічних, біохімічних, цитологічних методів оцінки одержаних ефектів. Для встановлення механізмів патологічних процесів використовується вплив блокаторів та активаторів їх молекулярних ланок.  Акцент у дослідженнях групи становлять протеом-опосередковані  механізми, зокрема, в динаміці дослідження оцінюють індукцію, експресію, транслокацію у клітинних компартментах та активацію регуляторних білків методами імуноблотингу, імунозв’язування та імунопреципітації.
 +
В останні роки під керівництвом А.Г. Портниченко у відділі отримані нові дані щодо мітохондріальних, мікроРНК-залежних і молекулярних механізмів розвитку запалення та метаболічних розладів, зокрема, інсулінорезистентності і цукрового діабету 2 типу, а також їх коморбідного перебігу, розроблено або оптимізовано гіпокситерапевтичні та фармакологічні підходи до їх корекції. Групою розроблено і впроваджено в експериментальні дослідження відділу нові моделі патологічних процесів на тваринах: інсулінорезистентності, цукрового діабету 2 типу, коморбідного перебігу запалення в легенях та метаболічних порушень, хронічної гіпоперфузії головного мозку, синдрому такотсубо; а також нові підходи для оцінки рецепторзалежної регуляції функції мітохондрій за допомогою нейтралізації специфічними антитілами in vitro (А.Г. Портниченко, М.І. Василенко, О.Ю. Гарматіна, П.К. Цапенко, А.С. Жуковська, аспіранти М.Г. Козловська, М.О. Завгородній, Р.Б. Алієв, І.В. Пономарьова). З використанням цих моделей і підходів встановлено роль лептинових рецепторів мітохондрій у порушенні регуляції енергетичного метаболізму та мітохондріальній дисфункції при коморбідному перебігу запалення і метаболічних розладів в експерименті. Визначено участь мікроРНК-34а та -320 та лептину в реалізації ефектів інтервальних гіпоксичних впливів на метаболічні та оксидативні порушення при експериментальній інсулінорезистентності і діабеті 2 типу.
 +
Результати клінічних досліджень розроблених режимів гіпокситерапії, які продемонстрували сприятливий ефект при метаболічних порушеннях (предіабет) (А.Г. Портниченко, В.І. Портниченко, Т.В. Серебровська), були впроваджені у клініці Інституту геронтології ім. Д.Ф. Чеботарьова, опубліковані у рейтингових журналах і одержали міжнародне визнання. Продовжується визначення молекулярних, зокрема, мікроРНК-опосередкованих, механізмів сприятливих ефектів періодичної гіпоксії при цукровому діабеті, гіпоксичного прекондиціювання при інсулінорезистентності та артеріальній гіпертензії.
  
В останні роки під керівництвом А.Г. Портниченко у відділі отримані нові дані щодо мітохондріальних, мікроРНК-залежних і молекулярних механізмів розвитку запалення та метаболічних розладів, зокрема, інсулінорезистентності і цукрового діабету 2 типу, а також їх коморбідного перебігу, розроблено або оптимізовано гіпокситерапевтичні та фармакологічні підходи до їх корекції. Групою патофізіологічних досліджень (А.Г. Портниченко, М.І. Василенко, О.Ю. Гарматіна, П.К. Цапенко, А.С. Жуковська, асп. М.Г. Козловська, М.О. Завгородній, Р.Б. Алієв, О.А. Качалова, І.В. Пономарьова) розроблено і впроваджено в експериментальні дослідження відділу нові моделі патологічних процесів на тваринах: інсулінорезистентності, цукрового діабету 2 типу, коморбідного перебігу запалення в легенях та метаболічних порушень, хронічної гіпоперфузії головного мозку, синдрому такотсубо; а також нові підходи для оцінки рецепторзалежної регуляції функції мітохондрій за допомогою нейтралізації специфічними антитілами in vitro. З використанням цих моделей і підходів встановлено роль лептинових рецепторів мітохондрій у порушенні регуляції енергетичного метаболізму та мітохондріальній дисфункції при коморбідному перебігу запалення і метаболічних розладів в експерименті. Визначено участь мікроРНК-34а та -320 та лептину в реалізації ефектів інтервальних гіпоксичних впливів на метаболічні та оксидативні порушення при експериментальній інсулінорезистентності і діабеті 2 типу.
 
Проводилось вивчення профілактичного і лікувального впливу нефармакологічних засобів (інтервальні гіпоксичні та гіпоксично-гіпероксичні тренування) на функцію дихальної, серцево-судинної системи вуглеводний метаболізм людини в нормі та при метаболічних порушеннях (предіабет) (Бакуновський О.М., А.Г. Портниченко, М.І. Василенко) та створено дослідну установку для оцінки кардіореспіраторної функції та енергетичного обміну у дрібних тварин в реальному часі, дослідження регуляторного впливу автономної нервової системи на гіпоксичну реактивність за умов фізичних та інших навантажень.
 
  
 
   
 
   
Line 28: Line 39:
 
''' Молекулярні дослідження проводять м.н.сп. М.Г. Козловська і ст.н.сп. М.І. Василенко (2024).'''
 
''' Молекулярні дослідження проводять м.н.сп. М.Г. Козловська і ст.н.сп. М.І. Василенко (2024).'''
  
== Група з вивчення механізмів розвитку та корекції окисного стресу ==
+
== Група мітохондріальних, біохімічних і генетичних досліджень ==
  
 
Маньковська Ірина Микитівна, пров.н.с., д.м.н., професор,  
 
Маньковська Ірина Микитівна, пров.н.с., д.м.н., професор,  
Line 35: Line 46:
  
 
Клименко Оксана Олександрівна, н.с., к.м.н.
 
Клименко Оксана Олександрівна, н.с., к.м.н.
 +
 +
----
 +
 
   
 
   
 
[[File:Mankovska.jpg|thumb|'''Маньковська Ірина Микитівна''']]  
 
[[File:Mankovska.jpg|thumb|'''Маньковська Ірина Микитівна''']]  
  
В 2003-2016 рр. відділ з вивчення гіпоксичних станів очолювала д.м.н., професор, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки Ірина
+
В 2003-2016 рр. група (А.І. Назаренко, В.І. Носар, Л.В. Братусь, О.О. Гончар, О.О. Клименко (Лінник), Т.І. Древицька, М.М. Стешенко) під керівництвом професора Маньковської І.М. проводила фундаментальні дослідження, які дозволили встановити загальні та специфічні ознаки гіпоксичних станів у залежності від типу гіпоксії, віку, резистентності до гіпоксії, генетичних особливостей (алельного поліморфізму генів кисне залежних факторів). Головною метою досліджень було розкриття механізмів розвитку та компенсації гіпоксії на молекулярно-генетичному рівні при різних фізіологічних та патологічних станах організму людини і тварин: старіння, напружена м’язова діяльність, іммобілізаційний стрес, гіпометаболічний стан, інтоксикації, гірська хвороба, «антарктичний синдром», хвороби дихальної системи, нейродегенеративні та метаболічні розлади. Патогенетичні шляхи підвищення адаптаційних можливостей організму визначалися також за допомогою нових фармакологічних агентів із антигіпоксичним та антиоксидантним спектром дії.
Микитівна Маньковська. В ці роки у відділі проводились фундаментальні дослідження, які дозволили встановити загальні та специфічні ознаки гіпоксичних станів у залежності від типу гіпоксії, віку, резистентності до гіпоксії, генетичних особливостей (алельного поліморфізму генів кисне залежних факторів). Головною метою досліджень було розкриття механізмів розвитку та компенсації гіпоксії на різних рівнях (від системного до молекулярно-генетичного) при різних фізіологічних та патологічних станах організму людини і тварин: старіння, напружена м’язова діяльність, іммобілізаційний стрес, гіпометаболічний стан, інтоксикації, гірська хвороба, «антарктичний синдром», хвороби дихальної системи, нейродегенеративні та метаболічні розлади. До досягнень відділу можна віднести розкриття основних механізмів розвитку мітохондріальної дисфункції при гіпоксії і стресі. Це – дефекти білкових комплексів електрон-транспортної системи мітохондрій; зміни кількості, структури, динаміки, біогенезу, мітофагії та рухливості мітохондрій, а також зміни експресії білкових факторів регуляції цих процесів (мітофузинів, NRFs). Були охарактеризовані також зміни інших мітохондріальних функцій – підтримки кальцієвого гомеостазу, участі в програмованій клітинній загибелі, продукції активних форм кисню з можливістю розвитку окисного стресу, а також експресії генів білкових ефекторів цих процесів (сімейства Bcl-2, HIFs, DJ-1, Parkin).
+
 
Була вперше дана детальна характеристика експресії генів усіх субодиниць
+
Сьогодні група мітохондріальних, біохімічних та генетичних досліджень (І.М. Маньковська, О.О. Гончар, О.О. Клименко) проводить експериментальні та клінічні дослідження молекулярно-генетичних механізмів регуляції прооксидантно-антиоксидантого гомеостазу, процесів апоптозу за умов розвитку окисного стресу різного ґенезу (гіпоксія, іммобілізація, дія кардіо- та нейротоксинів), роль у цих процесах редокс-сигналізації за участю внутрішньоклітинних тіолів (глутатіонова та тіоредоксинова системи) та білків з антиоксидантними властивостями і розробляє шляхи їх корекції в експерименті та клініці. Вперше встановлені закономірності відповіді редокс-чутливих транскрипційних факторів та їх таргетних генів і білків за умов гіпоксичних впливів у тварин з метаболічними розладами та запаленням, механізми розвитку мітохондріальної дисфункції за участю генів Паркін, HIF-1α та mTOR у пацієнтів з нейродегенеративними захворюваннями і цукровим діабетом 2 типу та ефективність застосування препаратів  метаболічного типу дії. Результати досліджень відображені у колективних монографіях «Top5 Contributions in Oxidative Medicine» (2019), «Advances in Medicine and Biology» (2021), закордонних та вітчизняних статтях, а також представлені на закордонних та національних конференціях.
транскрипційного фактора, індукованого гіпоксією HIF-1 в тканинах серця,
+
легень, нирок, скелетного м’яза при нормоксії та гіпоксії.
+
При розкритті зв’язків механізмів адаптації до гіпоксії і стресу з індукцією
+
HIF-1 та його генів-мішеней була показана фундаментальна роль останніх у регуляції еритропоезу, контролі ангіогенезу, ультраструктури капілярної
+
стінки та судинного тонусу, метаболізму глюкози, проліферації та життєздатності клітин.
+
Прикладні досягнення відділу пов’язані з експериментальними і клінічними
+
дослідженнями ефективності інтервального гіпоксичного тренування (ІГТ)
+
при гіпоксії різного ґенезу, підготовці спортсменів високої кваліфікації й полярників, а також при бронхітах, бронхіальній астмі, переддіабеті. Патогенетичні шляхи підвищення адаптаційних можливостей організму визначалися також за допомогою нових фармакологічних агентів із антигіпоксичним та антиоксидантним спектром дії.
+
І.М. Маньковська отримала такі нагороди:
+
- Почесна Грамота Кабінету Міністрів України (2004 р.);
+
- Почесна Грамота Верховної Ради України (2009 р.);
+
- Почесна Грамота та пам’ятна медаль Інституту фізіології ім. О.О.
+
Богомольця НАНУ (2014 р.).
+
Сьогодні група з вивчення механізмів розвитку та корекції окисного стресу (І.М. Маньковська, О.О. Гончар, О.О. Клименко (Лінник)) досліджує молекулярно-генетичні механізми регуляції прооксидантно-антиоксидантого гомеостазу, процесів апоптозу за умов розвитку окисного стресу різного ґенезу (гіпоксія, іммобілізація, дія кардіо- та нейротоксинів), роль у цих процесах редокс-сигналізації за участю внутрішньоклітинних тіолів (глутатіонова та тіоредоксинова системи) та білків з антиоксидантними властивостями і розробляє шляхи їх корекції. Вперше встановлені закономірності відповіді редокс-чутливих транскрипційних факторів та їх таргетних генів і білків за умов гіпоксичних впливів у тварин з метаболічними розладами та запаленням, механізми розвитку мітохондріальної дисфункції за участю генів Паркін, HIF-1α та mTOR у пацієнтів з хворобою Паркінсона і цукровим діабетом 2 типу та ефективність застосування препаратів  метаболічного типу дії. Результати досліджень відображені у колективних монографіях «Top5 Contributions in Oxidative Medicine» (2019), «Advances in Medicine and Biology» (2021).
+
  
 
== Група морфологічних досліджень ==
 
== Група морфологічних досліджень ==
Line 67: Line 67:
 
Ващенко Н, асп.
 
Ващенко Н, асп.
  
Групою морфологічних досліджень .В. Розова, К.Р. Тимошенко, М.Г. Дубова, асп. Ю.В. Путій, А.С. Шаповалова, Н. Ващенко) розроблено нові підходи для оцінки зв’язку структури та функції мітохондріального апарату легень та серця при гіпоксії різного генезу та патологічних станах, мітохондріального апарату тромбоцитів у людини, розроблено структурні критерії оцінки активації синтезу білка та сурфактанту у клітинах при впливі експериментальних факторів. Отримані нові дані щодо мітохондріальних механізмів розвитку запалення та метаболічних розладів, морфофункціональних особливостей розвитку пневмосклерозу при хронічному запальному процесі в легенях. Встановлено, що застосування активатора мітоКАТФ та фосфоліпідів попереджують розвиток пневмосклерозу в експериментальних та клінічних дослідженнях.  
+
 
За цикл наукових праць «Патологічні порушення системного і тканинного дихання при гіпоксії і запаленні та нові методи їх корекції» д.біол.н. Розова К.В., д.мед.н. Портніченко В.І. і д.мед.н. Портниченко А.Г. були нагороджені премією ім. Ф.Г. Яновського НАН України (2022). Мол. н. співр. М.Г. Козловська одержала стипендію НАН України для молодих вчених та Премію Конгресу з серцево-судинних, ниркових та глікемічних наслідків (CVOT Summit 2023, Munich, Germany) за найкращу доповідь.
+
----
 +
 
 +
Група морфологічних досліджень досліджує ультраструктурні основи розвитку патологічних процесів та дії гіпоксії у експериментальних тварин та людини методами електронної мікроскопії тканин та клітин крові.
 +
Групою розроблено нові підходи для оцінки зв’язку структури та функції мітохондріального апарату легень та серця при гіпоксії різного генезу та патологічних станах, мітохондріального апарату тромбоцитів у людини, розроблено структурні критерії оцінки активації синтезу білка та сурфактанту у клітинах при впливі експериментальних факторів (К.В. Розова, К.Р. Тимошенко, М.Г. Дубова, асп. Ю.В. Путій, А.С. Шаповалова, Н.М. Ващенко). Отримані нові дані щодо мітохондріальних механізмів розвитку запалення та метаболічних розладів, морфофункціональних особливостей розвитку пневмосклерозу при хронічному запальному процесі в легенях. Встановлено, що застосування активатора мітоКАТФ та фосфоліпідів попереджують розвиток пневмосклерозу в експериментальних та клінічних дослідженнях. Результати досліджень узагальнені у монографії (2019) та відзначені преміями НАН України.
  
 
[[File:Yanovsky2.jpg]]
 
[[File:Yanovsky2.jpg]]
Line 79: Line 82:
  
 
Моісеєнко Євген Васильович, пров.н.с., д.м.н.
 
Моісеєнко Євген Васильович, пров.н.с., д.м.н.
 +
 +
 +
----
 +
  
 
Одним з напрямків роботи відділу є започатковані в 1995 році дослідження в Антарктиці на станції „Академік Вернадський” (колишня станція „Фарадей”), яка була передана Україні Великобританією.  
 
Одним з напрямків роботи відділу є започатковані в 1995 році дослідження в Антарктиці на станції „Академік Вернадський” (колишня станція „Фарадей”), яка була передана Україні Великобританією.  
 
Продовжуючи напрямок антарктичних досліджень, розпочатих спільно з С.О. Гуляром, пров. н. сп. д.м.н., засл. діяч науки і техніки України Є.В. Моісеєнко здійснював наукове керівництво і виконання медико-фізіологічних досліджень Державної цільової науково-технічної програми досліджень в Антарктиці у період 2002-2020 рр., представництво України у міжнародному комітеті з питань охорони здоров’я в Антарктиці (MEDINET) з 2002 р., міжнародному науковому комітеті SCAR у Standing Scientific Group on Life Sciences (SSG-LS) з 2014 р. Проблема, що вивчається за участю Інституту фізіології, полягає у створенні ефективної системи охорони здоров’я учасників антарктичних експедицій шляхом досконалого вивчення фундаментальних механізмів адаптаційно-дизадаптаційних перебудов організму, розвитку патології та розробки комплексної патогенетичної терапії і профілактики захворюваності при тривалому перебуванні людини в екстремальних умовах Антарктики. Зокрема, встановлено багаторівневу структуру механізмів розвитку психофізіологічних порушень внаслідок стресового впливу екстремальних факторів; здійснювалась розробка нових методів і технологій діагностики і корекції розладів психофізіологічних функцій. За досягнення у напрямку антарктичних досліджень Є.В. Моісеєнко був нагороджений орденом «За заслуги» III-го ступеня (2016).
 
Продовжуючи напрямок антарктичних досліджень, розпочатих спільно з С.О. Гуляром, пров. н. сп. д.м.н., засл. діяч науки і техніки України Є.В. Моісеєнко здійснював наукове керівництво і виконання медико-фізіологічних досліджень Державної цільової науково-технічної програми досліджень в Антарктиці у період 2002-2020 рр., представництво України у міжнародному комітеті з питань охорони здоров’я в Антарктиці (MEDINET) з 2002 р., міжнародному науковому комітеті SCAR у Standing Scientific Group on Life Sciences (SSG-LS) з 2014 р. Проблема, що вивчається за участю Інституту фізіології, полягає у створенні ефективної системи охорони здоров’я учасників антарктичних експедицій шляхом досконалого вивчення фундаментальних механізмів адаптаційно-дизадаптаційних перебудов організму, розвитку патології та розробки комплексної патогенетичної терапії і профілактики захворюваності при тривалому перебуванні людини в екстремальних умовах Антарктики. Зокрема, встановлено багаторівневу структуру механізмів розвитку психофізіологічних порушень внаслідок стресового впливу екстремальних факторів; здійснювалась розробка нових методів і технологій діагностики і корекції розладів психофізіологічних функцій. За досягнення у напрямку антарктичних досліджень Є.В. Моісеєнко був нагороджений орденом «За заслуги» III-го ступеня (2016).

Latest revision as of 18:53, 25 September 2025

Contents

Команда дослідників

Picture 10.jpg

Колектив відділу (2025): внизу - М.Г. Дубова, д.м.н. А.Г. Портниченко, д.м.н., проф. І.М. Маньковська, д.б.н. К.В. Розова; вгорі – д.філ. М.Г. Козловська, к.м.н. О.О. Клименко, д.м.н. Є.В. Моісеєнко, к.б.н. О.О. Гончар, М.Н. Ващенко, к.б.н. М.І. Василенко.

Група патофізіологічних і молекулярних досліджень

Портниченко А.Г.

д.м.н. Портниченко Алла Георгіївна - завідувач відділу, керівник групи

к.б.н. Василенко Марина Ігорівна, ст.н.сп.

к.м.н. Гарматіна Ольга Юріївна, ст. н. сп.

д.філ. Козловська Марія Геннадіївна, м.н.сп,

Бакуновський Олександр Миколайович, м.н.сп.

Качалова О.А., асп.




Група виконує дослідження методами патофізіологічного експерименту (моделювання патологічних процесів, впливу різних режимів гіпоксії та інших експериментальних факторів на тварин, ізольоване серце, клітини крові та бронхо-альвеолярного лаважу, клітинні культури, ізольовані мітохондрії) і клінічні дослідження (вплив гіпоксії, екстремальних чинників та інших досліджуваних факторів на здорових добровольців та пацієнтів) з застосуванням фізіологічних, біохімічних, цитологічних методів оцінки одержаних ефектів. Для встановлення механізмів патологічних процесів використовується вплив блокаторів та активаторів їх молекулярних ланок. Акцент у дослідженнях групи становлять протеом-опосередковані механізми, зокрема, в динаміці дослідження оцінюють індукцію, експресію, транслокацію у клітинних компартментах та активацію регуляторних білків методами імуноблотингу, імунозв’язування та імунопреципітації. В останні роки під керівництвом А.Г. Портниченко у відділі отримані нові дані щодо мітохондріальних, мікроРНК-залежних і молекулярних механізмів розвитку запалення та метаболічних розладів, зокрема, інсулінорезистентності і цукрового діабету 2 типу, а також їх коморбідного перебігу, розроблено або оптимізовано гіпокситерапевтичні та фармакологічні підходи до їх корекції. Групою розроблено і впроваджено в експериментальні дослідження відділу нові моделі патологічних процесів на тваринах: інсулінорезистентності, цукрового діабету 2 типу, коморбідного перебігу запалення в легенях та метаболічних порушень, хронічної гіпоперфузії головного мозку, синдрому такотсубо; а також нові підходи для оцінки рецепторзалежної регуляції функції мітохондрій за допомогою нейтралізації специфічними антитілами in vitro (А.Г. Портниченко, М.І. Василенко, О.Ю. Гарматіна, П.К. Цапенко, А.С. Жуковська, аспіранти М.Г. Козловська, М.О. Завгородній, Р.Б. Алієв, І.В. Пономарьова). З використанням цих моделей і підходів встановлено роль лептинових рецепторів мітохондрій у порушенні регуляції енергетичного метаболізму та мітохондріальній дисфункції при коморбідному перебігу запалення і метаболічних розладів в експерименті. Визначено участь мікроРНК-34а та -320 та лептину в реалізації ефектів інтервальних гіпоксичних впливів на метаболічні та оксидативні порушення при експериментальній інсулінорезистентності і діабеті 2 типу. Результати клінічних досліджень розроблених режимів гіпокситерапії, які продемонстрували сприятливий ефект при метаболічних порушеннях (предіабет) (А.Г. Портниченко, В.І. Портниченко, Т.В. Серебровська), були впроваджені у клініці Інституту геронтології ім. Д.Ф. Чеботарьова, опубліковані у рейтингових журналах і одержали міжнародне визнання. Продовжується визначення молекулярних, зокрема, мікроРНК-опосередкованих, механізмів сприятливих ефектів періодичної гіпоксії при цукровому діабеті, гіпоксичного прекондиціювання при інсулінорезистентності та артеріальній гіпертензії.


Koslovska.jpg

Молекулярні дослідження проводять м.н.сп. М.Г. Козловська і ст.н.сп. М.І. Василенко (2024).

Група мітохондріальних, біохімічних і генетичних досліджень

Маньковська Ірина Микитівна, пров.н.с., д.м.н., професор,

Гончар Ольга Олександрівна, с.н.с., к.б.н.

Клименко Оксана Олександрівна, н.с., к.м.н.



Маньковська Ірина Микитівна

В 2003-2016 рр. група (А.І. Назаренко, В.І. Носар, Л.В. Братусь, О.О. Гончар, О.О. Клименко (Лінник), Т.І. Древицька, М.М. Стешенко) під керівництвом професора Маньковської І.М. проводила фундаментальні дослідження, які дозволили встановити загальні та специфічні ознаки гіпоксичних станів у залежності від типу гіпоксії, віку, резистентності до гіпоксії, генетичних особливостей (алельного поліморфізму генів кисне залежних факторів). Головною метою досліджень було розкриття механізмів розвитку та компенсації гіпоксії на молекулярно-генетичному рівні при різних фізіологічних та патологічних станах організму людини і тварин: старіння, напружена м’язова діяльність, іммобілізаційний стрес, гіпометаболічний стан, інтоксикації, гірська хвороба, «антарктичний синдром», хвороби дихальної системи, нейродегенеративні та метаболічні розлади. Патогенетичні шляхи підвищення адаптаційних можливостей організму визначалися також за допомогою нових фармакологічних агентів із антигіпоксичним та антиоксидантним спектром дії.

Сьогодні група мітохондріальних, біохімічних та генетичних досліджень (І.М. Маньковська, О.О. Гончар, О.О. Клименко) проводить експериментальні та клінічні дослідження молекулярно-генетичних механізмів регуляції прооксидантно-антиоксидантого гомеостазу, процесів апоптозу за умов розвитку окисного стресу різного ґенезу (гіпоксія, іммобілізація, дія кардіо- та нейротоксинів), роль у цих процесах редокс-сигналізації за участю внутрішньоклітинних тіолів (глутатіонова та тіоредоксинова системи) та білків з антиоксидантними властивостями і розробляє шляхи їх корекції в експерименті та клініці. Вперше встановлені закономірності відповіді редокс-чутливих транскрипційних факторів та їх таргетних генів і білків за умов гіпоксичних впливів у тварин з метаболічними розладами та запаленням, механізми розвитку мітохондріальної дисфункції за участю генів Паркін, HIF-1α та mTOR у пацієнтів з нейродегенеративними захворюваннями і цукровим діабетом 2 типу та ефективність застосування препаратів метаболічного типу дії. Результати досліджень відображені у колективних монографіях «Top5 Contributions in Oxidative Medicine» (2019), «Advances in Medicine and Biology» (2021), закордонних та вітчизняних статтях, а також представлені на закордонних та національних конференціях.

Група морфологічних досліджень

Розова К.В.

Розова Катерина Всеволодівна, пров.н.с., д.б.н.

Дубова Марія Григорівна, ст..лаб.

Ващенко Н, асп.



Група морфологічних досліджень досліджує ультраструктурні основи розвитку патологічних процесів та дії гіпоксії у експериментальних тварин та людини методами електронної мікроскопії тканин та клітин крові. Групою розроблено нові підходи для оцінки зв’язку структури та функції мітохондріального апарату легень та серця при гіпоксії різного генезу та патологічних станах, мітохондріального апарату тромбоцитів у людини, розроблено структурні критерії оцінки активації синтезу білка та сурфактанту у клітинах при впливі експериментальних факторів (К.В. Розова, К.Р. Тимошенко, М.Г. Дубова, асп. Ю.В. Путій, А.С. Шаповалова, Н.М. Ващенко). Отримані нові дані щодо мітохондріальних механізмів розвитку запалення та метаболічних розладів, морфофункціональних особливостей розвитку пневмосклерозу при хронічному запальному процесі в легенях. Встановлено, що застосування активатора мітоКАТФ та фосфоліпідів попереджують розвиток пневмосклерозу в експериментальних та клінічних дослідженнях. Результати досліджень узагальнені у монографії (2019) та відзначені преміями НАН України.

Yanovsky2.jpg

Нагородження лауреата премії ім. Ф.Г. Яновського д.б.н. К.В. Розової президентом НАН України академіком А.Г. Загороднім (2022).

Напрямок антарктичних досліджень

Моісеєнко Є.В.

Моісеєнко Євген Васильович, пров.н.с., д.м.н.




Одним з напрямків роботи відділу є започатковані в 1995 році дослідження в Антарктиці на станції „Академік Вернадський” (колишня станція „Фарадей”), яка була передана Україні Великобританією. Продовжуючи напрямок антарктичних досліджень, розпочатих спільно з С.О. Гуляром, пров. н. сп. д.м.н., засл. діяч науки і техніки України Є.В. Моісеєнко здійснював наукове керівництво і виконання медико-фізіологічних досліджень Державної цільової науково-технічної програми досліджень в Антарктиці у період 2002-2020 рр., представництво України у міжнародному комітеті з питань охорони здоров’я в Антарктиці (MEDINET) з 2002 р., міжнародному науковому комітеті SCAR у Standing Scientific Group on Life Sciences (SSG-LS) з 2014 р. Проблема, що вивчається за участю Інституту фізіології, полягає у створенні ефективної системи охорони здоров’я учасників антарктичних експедицій шляхом досконалого вивчення фундаментальних механізмів адаптаційно-дизадаптаційних перебудов організму, розвитку патології та розробки комплексної патогенетичної терапії і профілактики захворюваності при тривалому перебуванні людини в екстремальних умовах Антарктики. Зокрема, встановлено багаторівневу структуру механізмів розвитку психофізіологічних порушень внаслідок стресового впливу екстремальних факторів; здійснювалась розробка нових методів і технологій діагностики і корекції розладів психофізіологічних функцій. За досягнення у напрямку антарктичних досліджень Є.В. Моісеєнко був нагороджений орденом «За заслуги» III-го ступеня (2016).

Personal tools
Navigation
societies
additional
Views
Namespaces
Variants
Toolbox
Actions