Головна сторінка

Інститут фізіології ім. О. О. Богомольця
Revision as of 10:51, 5 July 2022 by Elena (Talk | contribs)
Jump to: navigation, search

Офіційний сайт Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України
Ми у соцмережах: Facebook LinkedIn Телеграм канал новин від інформаційного відділу - https://t.me/biph_inform
Увага! інші сайти (нібито інститутські), які є в мережі, це фейкові сайти


Допомога Віварію-Vivarium Help! Військовий стан Пропозиції_допомоги від закордонних колег

LogoUAF.png В Інституті проводиться щоденно о 9.00 загальнонаціональна хвилина мовчання за співвітчизниками, загиблими внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України


Новини


Оновлено розклад наукових семінарів.

У понеділок 27 листопада об 11:00 в залі засідань Вченої ради (А212) відбудеться чергове засідання наукового семінару в очному форматі. Доповідатиме к. б.н., старший науковий співробітник відділу загальної та молекулярної патофізіології Зоя СЕРЕБРОВСЬКА. Назва доповіді: "Інтервальна гіпоксія при когнітивних порушеннях: у пошуку молекулярних механізмів"

4 грудня об 11:00 відбудеться чергове засідання інститутського наукового семінару. Доповідатиме м.н.с. відділу фізіології рухів Олексій Легедза. Тема: "Новий підхід до вивчення двосуглобових рухів верхніх кінцівок у людини: програмування положення та сили". Зал засідань Вченої ради Інституту.


Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України з 14 листопада 2023 року оголошує конкурс на заміщення вакантних посад:

 • провідного наукового співробітника відділу фізіології кровообігу
 • провідного наукового співробітника відділу фізіології рухів
 • провідного наукового співробітника відділу нервово- мʼязової фізіології
 • старшого наукового співробітника відділу фізіології кровообігу
 • старшого наукового співробітника відділу фізіології рухів
 • наукового співробітника відділу біофізики іонних каналів
 • наукового співробітника відділу фізіології кровообігу
 • молодшого наукового співробітника відділу цитології

Вимоги до кандидатів за посиланням.

Список документів, які необхідно надати до конкурсної комісії, можна одержати у відділі кадрів Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАНУ з 14 листопада 2023 року. Заяви приймаються до 13 грудня (включно) 2023 року. Адреса: Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України Київ, 01024, вул. Богомольця, 4, http://biph.kiev.ua/ тел. відділу кадрів: (044) 256-24-07


20.11.2023 Науковий Інститутський семінар: доповідач Проф. Михайло МАТЯШ, Академік МАОН, д.м.н., заслужений лікар України, завідувач кафедри загальної і медичної психології НМУ імені О.О. Богомольця. Тема: "Український синдром у вимірах воєнного та повоєнного часу: уніфікація професійного дискурсу та імплементація досвіду". Початок об 11.00 у Залі засідань Вченої ради. Запрошуються співробітники та всі бажаючі.


13.11.2023 Науковий Інститутський семінар: доповідач Калейнікова Оксана Миколаївна Кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник (відділ імунофізіології) "Наночастинки золота і чоловіча репродуктивна система". Початок об 11.00 у Залі засідань Вченої ради. Запрошуються співробітники та всі бажаючі.


Оголошується конкурс на здобуття премій для молодих учених і студентів закладів вищої освіти, що присуджуються Національною академією наук України у 2023 році Граничний термін подання роботи на конкурс – 15 грудня 2023 р.


06.11.2023 Науковий Інститутський семінар: доповідач аспірантка Марія Козловська (відділ Гіпоксії) "Кардіопротекторні механізми при гіпоксичному прекондиціонуванні у гіпертрофованому та інсулінорезистентному серці щурів" . Початок об 11.00 у Залі засідань Вченої ради. Запрошуються всі бажаючі.


VI МІЖНАРОДНА НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ «KyivLvivPharma-2023. Фармацевтична технологія та фармакологія в забезпеченні активного довголіття» 16-18 листопада 2023 року. Зареєструватись на конференцію.


Атестація аспірантів 2-4 років навчання відбудеться 26 жовтня 2023 року об 11.00 в 101 кабінеті адмінкорпусу Інституту.


MILevashov.png

Вітаємо знаного патофізіолога, провідного наукового співробітника відділу клінічної фізіології сполучної тканини, доктора медичних наук Михайла Івановича Левашова з 70-річним ювілеєм!

Дослідження Михайла Івановича присвячені механізмам регуляції фізіологічної регенерації сполучної тканини. Його внесок в цю галузь науки вкрай важливий і актуальний для сучасної патофізіології та медицини. Бажаємо ювіляру подальших наукових досягнень, чималих успіхів у дослідженнях та безмежної енергії! Вітаємо ще раз і бажаємо всього найкращого у науковій та особистій сферах!


ІХ з’їзд Українського біофізичного товариства відбудеться 30 жовтня - 2 листопада 2023 р. Наукова програма з‘їзду включатиме такі секції:

 • біофізика клітини
 • мембрани, канали, транспортери і рецептори
 • біофізика біологічних макромолекул
 • молекулярні машини, сенсори та нанорозмірна біофізика
 • системна біофізика

У рамках з’їзду будуть проведені наукові читання, присвячені 95-річчю від дня народження всесвітньо відомого вченого в галузі фізіології та біофізики гладеньких м’язів, фундатора відділу нервово-м'язової фізіології Інституту фізіології ім. O.O. Богомольця НАН України, академіка Михайла Федоровича ШУБИ, а також наукові читання, присвячені 60-річчю заснування кафедри біофізики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Дедлайн реєстрації - 15 жовтня. Подробиці у доданому файлі


Сьогодні, у День захисників і захисниць України, згадуємо нашого колегу Біжана Шаропова, який загинув на війні проти російського агресора.

Sharopov bizhan.jpg
Heroi.png
За особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане служіння Українському народові постановляю: Присвоїти звання Герой України з удостоєнням ордена "Золота Зірка" ШАРОПОВУ Біжану Рашидовичу – солдату (посмертно).
Президент України В.ЗЕЛЕНСЬКИЙ
29 вересня 2023 року

Біжан навчався у Національному університеті "Києво-Могилянська академія", випускники якого заснували меморіальну стипендію імені Біжана Шаропова для стажування аспірантів у лабораторії за кордоном. На неї можуть подаватися у тому числі аспіранти нашого інституту. Дедлайн – 30 листопада 2023 року Деталі тут.VFSagach.jpg

Щиро вітаємо завідувача відділу фізіології кровообігу Вадима Федоровича Сагача із 80-річним ювілеєм! Висловлюємо щирі побажання здоров'я, щастя та подальших наукових досягнень від усього колективу нашого інституту!Kонypc нa здo6yття дepaжaвних iмeнних cтипендій найкращим молодим вченим для увічнення подій Революції Гідності та вшанування подвигу Героїв Небесної Сотні. Дедлайн до 20 вересня 2023 р.. Документи подавати за посиланням на сайті МОН.


Конкурс «Найкращий молодий вчений Академії» Дедлайн подання матеріалів – 29 вересня 2023 року

230810110721801-2934 jpg.jpg


Про діяльність Інституту фізіології імені О.О. Богомольця НАН України під час війни


RII.jpg

Щиро вітаємо завідувача відділу імунофізіології Романа Івановича Янчія із 80-річним ювілеєм! Бажаємо доброго здоров’я, щастя, творчих злетів, нових наукових звершень, здійснення особистих мрій і бажань!
Наш інститут є базою для практики та виконання бакалаврських і магістерських робіт студентів багатьох університетів. На минулому тижні в рамках навчальної практики Інститут відвідали майбутні фізіологи з університету імені Тараса Шевченка. Із напрямками своїх досліджень ознайомили науковці відділів фізико-хімічної біології клітинних мембран, нервово-м'язової фізіології, біофізики іонних каналів та фізіології нейронних мереж.

Детальніше на сайті Інституту біології та медицини університету


Vitaemo.jpg

22.06.2023 р. Поздоровляємо Козловську Марію Геннадіївну, аспірантку відділу гіпоксії, керівника проекту НДР "Молекулярні механізми розвиткуінсулінорезистентності та перебудови енергетичного обміну при метаболічному синдромі", який увійшов до переліку переможців конкурсу проєктів науково-дослідних робіт молодих учених НАН України на 2023-2024 рр.


ScienceDay.pngІФБ отримав акредитацію по біології та медицині, яка дійсна до 25.04.2024 року


Оголошення конкурсу проєктів науково-дослідних робіт (НДР) молодих учених НАН України у 2023 році. Термін подання до 6 травня 2023 р


Всесвітньовідомий українсько-німецький журналіст Леонід Шнайдер (Leonid Schneider), відомий своїм блогом For Better Science, що висвітлює чесність та етику наукових досліджень, особливо в області біомедичних наук. 28 березня 2023 р. у своєму блозі присвятив свою статтю Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАНУ, який назвав лідером в Європі у боротьбі за академічну доброчесність. Зі статтею можна ознайомитись за посиланням.

CowVD.png


3 квітня, 11:00 Науковий семінар : Доповідачка - к.м.н., с.н.с. відділу гіпоксії Гарматіна Ольга Юріївна. Тема: "Гемодинаміка та молекулярні механізми пошкодження головного мозку при його хронічній гіпоперфузії". В режимі ZOOM, Лінк за посиланням


Sharopov bizhan.jpg

Прощання з Біжаном Шароповим відбудеться в понеділок 20.03.2023 о 12:00 на Майдані Незалежності біля стели. Поховання відбудеться о 13:30 на Алеї Слави Лук'янівського кладовища.До уваги колег, які проводять спільні дослідження із закордонними установами, Рекомендації з охорони прав інтелектуальної власності під час проведення наукових досліджень працівниками установ НАН України в іноземних організаціях і працівниками іноземних організацій в установах НАН України


Spring2023.png

Шановні колежанки!

Вітаю вас з Міжнародним жіночим днем! Сьогодні ми відзначаємо досягнення жінок у науці, технології та інших галузях.

Я хочу висловити свою повагу і вдячність за ваш внесок у розвиток нашого інституту. Ваша наукова праця, ваші дослідження та відкриття важливі для досягнення спільної мети - зробити світ кращим місцем для життя.

Нехай цей день буде наповнений радістю, гордістю і натхненням, а ваша наукова праця продовжує вести нас до нових досягнень і перемог.

Щиро ваш, Микола ВЕСЕЛОВСЬКИЙ


Оголошується конкурс на здобуття стипендій НАН України для молодих вчених. Співробітникам Інституту потрібно подати необхідні матеріали до 16 березня вченому секретареві у каб. 105.


Із глибоким сумом повідомляємо, що інформація щодо загибелі наукового співробітника відділу нервово-м’язової фізіології, к.б.н. Біжана Шаропова, на превеликий жаль, підтвердилася.

Це відбулося 13 квітня 2022 року під час виконання бойового завдання із прориву оточення у напрямку населеного пункту Підлиман Харківської області. В районі села Борове підрозділ Біжана потрапив в засідку та вступив в бій з російськими окупаційними військами. Втративши техніку, воїни були змушені прориватися малими групами. Після цього Біжан та його бойові побратими на зв’язок не виходили…

Наукова громадськість, колеги та колектив Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН висловлюють щирі співчуття близьким та рідним з приводу цієї втрати. Ім’я Героя, що загинув, боронячи незалежність України, назавжди буде в наших серцях.

Інформація щодо часу та місця прощання буде повідомлена додатково.Президією НАН України нагороджено працівників Інституту, які беруть участь у бойових діях, займаються благодійною та волонтерською діяльністю, а також тих, хто у перші дні війни забезпечував життєдіяльність академічних установ (Постанова Президії НАН України від 22.02.2023 № 84).

1. За вагомий внесок у захист територіальної цілісності України, безпосередню участь у відсічі збройної агресії Російської Федерації, особисту мужність і патріотизм нагороджено Подякою НАН України:

БРИТИКОВА Романа Олеговича — аспіранта Інституту фізіології ім. О.О.Богомольця НАН України;

ЗАРИЦЬКОГО Дмитра Дмитровича — слюсаря-сантехніка Інституту фізіології ім. О.О.Богомольця НАН України;

ПОРТНІЧЕНКА Георгія Володимировича — наукового співробітника Інституту фізіології ім. О.О.Богомольця НАН України, кандидата біологічних наук;

РОВЕНЦЯ Романа Андрійовича — провідного інженера Інституту фізіології ім. О.О.Богомольця НАН України;

СИМОНЕНКА Євгена Олександровича — сторожа Інституту фізіології ім. О.О.Богомольця НАН України;

ШАРОПОВА Біжана Рашидовича (зниклий безвісти) — наукового співробітника Інституту фізіології ім. О.О.Богомольця НАН України, кандидата біологічних наук;


2. За вагомий особистий внесок у науково-організаційне і господарсько-технічне забезпечення діяльності наукових установ, організацій і підприємств НАН України під час повномасштабної збройної агресії Російської Федерації проти України нагороджено

Подякою НАН України:

ХОМ`ЯКА Андрія Яковлевича — завідувача клінікою піддослідних тварин Інституту фізіології ім.О.О.Богомольця НАН України;

Почесною Грамотою Президії НАН України і Центрального комітету профспілки працівників НАН України:

ЧЕНЦОВУ Ілону Іванівну — молодшого наукового співробітника Інституту фізіології ім.О.О.Богомольця НАН України;


Увага! 17.02. 2023 року о 15:00 відбудуться загальні збори Молодих вчених Інституту у ZOOM форматі (остання спроба). Будуть проходити вибори Голови Ради молодих вчених та Ради молодих вчених Інституту. Сподіваємося на участь всіх молодих вчених Інституту. Посилання на он-лайн конференцію


Запрошуємо підписати відкритого листа науковців України та діаспори:

текст звернення (укр)

текст звернення (англ)

підписати (гугл форма)

перелік підписантів


Польська академія наук прийме у своїх науково-дослідних інститутах молодих вчених установ НАН України (до 35 років) для проходження стажування з усіх галузей наук. Документи слід подавати не пізніше 18 лютого 2023 Деталі тут


Оголошено щорічний конкурс "Молодий вчений року" Подавати заявку до 01 березня 2023 року


Адміністрація Інституту зробила офіційний запит, щодо факту встановлення смерті н.сп. Шаропова Біжана Рашидовича. Оскільки в Інститут не надходили повідомдення про його смерть від родичів чи офіційних джерел.


Щодо взаємодії Інституту та Київського Академічного Університету (КАУ)


Підключення до телеграм-чату молодих вчених ІФБ


Увага! 03.02. 2023 року о 15:00 відбудуться загальні збори Молодих вчених Інституту у ZOOM форматі. Будуть проходити вибори Голови Ради молодих вчених та Ради молодих вчених Інституту. Участь всіх молодих вчених Інституту обов'язкова. Посилання на он-лайн конференцію


Оголошено конкурси на


13.01.2023 року о 12.00 відбудуться загальні збори Молодих вчених Інституту у ZOOM форматі. Будуть проходити вибори Голови Ради молодих вчених та Ради молодих вчених Інституту. Участь всіх молодих вчених Інституту обов'язкова.

Посилання на конференцію


NVE.png


MSu.pngІсторична довідка


Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця Національної академії наук (НАН) України був заснований 1953 року в результаті злиття Інституту експериментальної біології і патології (ІЕБП) Міністерства охорони здоров'я Української РСР та Інституту клінічної фізіології (ІКФ) Академії наук Української РСР.

Обидва інститути були засновані у 1931 – 1934 роках в результаті ініціативи академіка О.О. Богомольця, всесвітньо відомого вченого, який був директором і науковим керівником цих двох установ до 1946 року. Протягом 1946 – 1953 років керували інститутами експериментальної біології і патології та клінічної фізіології відповідно – О.О. Богомолець та Р.Е. Кавецький.

Наукова діяльність інститутів мала велике значення для розвитку фізіології. В цих інститутах вивчались та досліджувались алергія, імунітет, гіпоксія і розвиток пухлин, а також найбільш важливі питання ендокринології, геронтології та геріатрії. На основі наукових досліджень O.O. Богомольця створено оригінальні концепції, які стали важливими віхами у розвитку деяких областях фізіології. Серед них є фізіологія сполучної тканини, ефекти переливання крові, реактивність організму, цитотоксичних сироваток та інше.

У 1953 році А.М. Воробйов, член-кореспондент НАН України став директором новоствореного Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця. З 1956 до 1966 року академік НАН України А. Ф. Макарченко очолював інститут. За цей час було створено відділи електрофізіології (під керівництвом академіка НАНУ Д.В. Воронцова), загальної фізіології (на чолі з академіком П.Г. Костюком), біофізики (під керівництвом члена-кореспондента НАНУ А.А. Городецького), фізіології старіння (голова – доктор медичних наук Н.В. Лауер) та інші.

З 1966 по 2010 рік інститут очолював академік НАНУ П.Г. Костюк. У 2011-2021 рр. інститутом керував академік НАНУ O.O. Кришталь. З 2021 року директором інституту є академік НАН М. С. Веселовський.

Академіком П.Г. Костюком та його учнями Кришталем О.О., Підоплічко В.І., Веселовським М.С. та іншими співробітниками були вперше в світі розроблені і застосовані методи внутрішньоклітинного діалізу соми клітини для дослідження мембранних і молекулярних механізмів функцій нервових клітин.


Наукова діяльність

Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця є науково-дослідним центром в галузі молекулярної фізіології, біофізики, нейрофізіології, патологічної фізіології. В інституті вперше в колишньому Радянському Союзі було застосовано мікроелектроди для дослідження структурно-функціональної організації нейронних центрів, біофізичних і молекулярних механізмів нейронного збудження і гальмування. Академіком П.Г. Костюком та його учнями Кришталем О.О., Підоплічко В.І., Веселовським М.С. та іншими були розроблені і застосовані методи внутрішньоклітинного діалізу соми клітини для дослідження мембранних і молекулярних механізмів нервових функцій клітин. Були отримані нові дані про фізичні та хімічні процеси в нервових і м'язових клітинах, механізми синаптичної передачі, про іонні механізми збудження. Було виявлено порядок участі та відповіді на подразнення різними групами нейронів кори, а також механізми гальмівних процесів в корі головного мозку.

Було визначено модулюючий вплив різних частин мозку на серцево-судинні рефлекси, взаємозв'язок між центральними та периферичними механізмами регуляції тонусу судин при функціональному навантаженні. Було розроблено оригінальні моделі гострого дистрофії міокарда, що призводить до шоку. Важливі дані були отримані про імуногенні порушення серцево-судинної системи.

Були розроблені новий комплекс методів визначення ефективності, стан і рівень підготовки спортсменів, методи функціональної діагностики серцево-судинних і респіраторних захворювань. Нові методи дослідження вищої нервової діяльності людини були запропоновані і відповідне обладнання було розроблено. Були виконані дослідження з визначення інтенсивності праці, по розробці фізіологічних критеріїв професійного відбору. Був розроблений метод оптимізації дози мінеральної води "Нафтуся", що дозволило підвищити ефективність курортного лікування хвороб нирок і печінки.

В Інституті працює аспірантура

Прийом документів відбувається з 25 червня до 10 вересня.

Наші нові публікації


Біологічно активні сполуки, що містяться в коноплях, є об'єктом активного наукового дослідження. Причиною цього є не лише психоактивність деяких їх складників, а й високий терапевтичний потенціал канабіноїдів. Одним з них є канабідіол (CBD) - непсихоактивний компонент конопель. Дослідження таких сполук в Україні вкрай ускладнене надмірною законодавчою зарегульованістю обігу конопель та канабіноїдів. Тим не менш, експериментальна робота ведеться і у нашому Інституті, зокрема у відділі фізико-хімічної біології клітинних мембран.

У опублікованій цього року роботі вивчали ефекти канабідіолу на серцевий м'яз. Виявилося, що ця сполука впливає на ряд йонних каналів, і це може змінювати збудливість кардіоміоцитів. Результати експериментів та моделювання показали, що у низьких концентраціях CBD здатен подовжувати тривалість потенціалу дії серцевих клітин. Натомість, у високих дозах ефект є протилежним, що обумовлене, головним чином, блокуванням натрієвих та кальцієвих каналів. Обидва зареєстровані ефекти можуть спричиняти серцеву аритмію.

Автори роботи зазначають, що отримані дані слід враховувати при призначенні препаратів на основі канабідіолу пацієнтам із вродженими вадами серцевих йонних каналів або тим, хто приймає ліки, що змінюють збудливість серцевого м'язу.

Cannabidiol Inhibits Multiple Ion Channels in Rabbit Ventricular Cardiomyocytes // Frontiers in Pharmacology


Відео про наш Інститут і аспірантуру! Рекламуйте їх у мережі!

Офіційне промо-відео Інституту фізіології

Пригоди аспіранта в Інституті фізіології

en:Main Page

Personal tools
Navigation
societies
additional
Views
Namespaces
Variants
Toolbox
Actions