NMP:History

(Difference between revisions)
Jump to: navigation, search
Bobo (Talk | contribs)
(Created page with "{{NMPHEAD}} == {{PAGENAME}} == <div class="descr">Історія<br> відділу</div> Відділ нервово-м'язової фізіології (НМФ) було...")
Newer edit →

Revision as of 15:08, 8 November 2016

History

Історія
відділу

Відділ нервово-м'язової фізіології (НМФ) було створено у 1969 р. Його організатором і незмінним керівником до 2007 р. був засновник вітчизняної школи з вивчення гладких м'язів (ГМ), академік НАН України (з 1990 р.) Михайло Федорович Шуба (1928-2007). Гладкі м'язи є одним із трьох типів м'язової тканини вищих організмів, яку, як відомо, поділяють на скелетну, серцеву і гладку. Саме остання утворює скорочувальний апарат стінок всіх внутрішніх порожнинних органів – судин, шлунку, кишківника, сечового міхура, матки. На час створення відділу дослідження серцевих і скелетних м'язів вже знаходилися на достатньо високому рівні, тоді як дослідження ГМ все ще знаходилися у стадії становлення і розвитку. Основними напрямками наукової роботи відділу нервово-м'язової фізіології (НМФ) стали:

  • з'ясування іонних механізмів електрогенезу та скорочення різних типів ГМ;
  • ідентифікація внутрішньоклітинних сигнальних шляхів спряження збудження та скорочення ГМ;
  • встановлення нейромедіаторної природи збудження-гальмування та скорочення-розслаблення різних типів ГМ.

За час каденції М.Ф. Шуби відділ перетворився у міжнародно визнаний центр по дослідженню ГМ, в якому були зроблені відкриття світового значення, серед яких:

  • встановлення електричного зв'язку між окремими гладкомязовими клітинами (ГМК), що дозволяє всій ГМ тканині функціонувати як єдиний електричний синцитій (див. відповідні публікації);
  • відкриття апаміну – поліпептиду із бджолиної отрути, як ефективного і зворотного модулятора нервово-м'язової синаптичної передачі в ГМ шлунково-кишкового тракту (див. відповідні публікації);
  • визначення внеску механізмів входу і вивільнення кальцію у скорочення і підтримання тонусу гладенької мускулатури (див. відповідні публікації).
Personal tools
Navigation
societies
additional
Views
Namespaces
Variants
Toolbox
Actions