Головна сторінка

Інститут Фізіології ім. Богомольця
Перейти до: навігація, пошук

Про нас

Asp-2018-small.gif

 • ЗАПРОШУЄМО НА ВЕРЕСНЕВУ СЕРІЮ ВЕБІНАРІВ ПРО МОЖЛИВОСТІ ПЛАТФОРМИ WEB OF SCIENCE УКРАЇНСЬКОЮ. Детальна інформація.
 • Про основні принципи діяльності Національного фонду досліджень України (НФДУ). Детальна інформація.
 • 27.07.2018 (п'ятниця) о 10:30 семінар Ph.D. Pavel I. Ortinski «Astroglial mechanisms for neural circuit assembly in the nucleus accumbens» (Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України, Київ, Богомольця 4, ауд. №214, лаб. корпус). Детальна інформація.
 • Оголошено конкурс на здобуття грантів НАН України дослідницьким лабораторіям/групам молодих вчених НАН України для проведення досліджень за пріоритетними напрямами розвитку науки і техніки. Детальна інформація. Новина на сайті НАН України.
 • Національна академія наук України оголошує конкурс на здобуття премій для молодих учених і студентів вищих навчальних закладів за кращі наукові роботи. Детальна інформація.
 • УРЯД СТВОРИВ НАЦІОНАЛЬНИЙ ФОНД ДОСЛІДЖЕНЬ, ЯКИЙ ДАВАТИМЕ ГРАНТИ НА НАУКУ З 2019 РОКУ. Детальна інформація.
 • Компанія Clarivate Analytics запрошуємо на серію вебінарів про можливості платформі Web of Science. Інформація.
 • 4-5 жовтня 2018 року конференциюя "Вікові та хронобіологічні аспекти медицини і фармації" (Буковинський державний медичний університет, Чернівці, Україна). Детальна інформація.
 • 29 травня 2018 р. о 10-00 відбудеться Робоча нарада групи науковців (нейрофізіологів, психологів, психофізиологів, семіотиків) та філософів, які розглядатимуть проблему формування ЗАГАЛЬНОЇ ТЕОРІЇ МОЗКУ, яка б відповідала на питання «Навіщо та як в нейронних мережах мозку функціонують психічні процеси та явища?» (Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України, Київ, Богомольця 4, ауд. №214, лаб. корпус). Детальна інформація.
 • Королівське товариство Канади (the Royal Society of Canada – RSC) оголошує конкурс на отримання грантів для здійснення дослідницьких візитів з метою наукової роботи в канадських науково-дослідних установах строком до 2 місяців для вчених НАН України віком до 45 років. Curriculum Vitae.
 • RadaTVchannel Програма "НАУКА XXI" Гість програми: Олег Кришталь, директор Інституту фізіології імені О. О. Богомольця НАН України. Переглянути на Youtube.
 • У рамках українсько-німецького проекту UKRATOP, Kyiv Academic University оголошує конкурс для фізиків-експериментаторів, теоретиків, та матеріалознавців (студентів, аспірантів та постдоків) на стажування у Німеччині (IFW Dresden) в області дослідження топологічно впорядкованих електронних станів. Конкурс є відкритим для студентів всіх українських університетів. Заявки приймаються до 14 травня 2018. Детальна інформація.
 • 26 квітня 2018 р. у Великому залі Президії НАН України відбулося вручення премії імені В.Ю. Чаговця НАН України.Цього року премія була присуджена співробітникам нашого інституту: проф. д.б.н. Лук'янець О.О., д.б.н. Мельнику І.В., к.б.н. Шкрилю В.М. Вітаємо наших лауреатів!

Chagovtsya2018.jpgДиплом-Чаговець.jpgДиплом-Чаговець2.jpgLaur-2018.JPG

 • 27 квітня 2018 р. о 12.20 Лекція професора Lourdes Díaz Rodríguez «Використання інформаційних та комп'ютерних технологій в догляді за хворими» (Навчально-науковий центр «Інститут біології та медицини», Київ, проспект Академіка Глушкова, 2, ауд. 434, Станція метро Виставковий центр).
 • Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України отримав нагороду Web of Science Award Ukraine 2018 у номінації «Установа з найбільшою кількістю високоцитованих робіт», в галузі «Науки про життя», що є визнанням внеску науковців Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України у світовий науковий простір. Директор Інституту Олег Олександрович Кришталь щиро вітає всіх співробітників з цією нагородою та бажає подальших успіхів! Інформація про переможців на сайті НАН України.
WOS
 • 18-20 квітня, 2018. 12-та Школа-семинар "Біофізічні методи досліджень". Кінцевий термін реєстрації - 3 квітня. Відкрито конкурс на тревел-гранти для студентів, що не є студентами Київських вишів. Програма.
 • В рамках Всесвітнього тижня мозку в Україні – 2018 в Інституті фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України відбулися «нервові» «Дні науки»: Новина на сайті НАН України.
 • Змінився час проведення семінару! 21.03.2018 о 11:00 в рамках серії наукових семінарів з біоінформатики ІМБГ НАН України доповідь к.б.н. Савицького О.В. (н.с. відділу білкової інженерії та біоінформатики ІМБГ НАН України): "ВИСОКОПРОДУКТИВНІ ОБЧИСЛЕННЯ В БІОЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕННЯХ" (м. Київ, вул. акад. Заболотного, 150, 4 поверх, конференц-зала). Тези.
 • 12–18 березня 2018 р. Тижень мозку в Україні. Програма.
 • 12.03.2018 р. (понеділок) о 12.00 в залі Вченої ради доповідь Dr. Reza Farivar: "Concussions and their effect on vision: Results from monkey electrophysiology data and human psychophysics". (Dr. Reza Farivar, PhD, Canada Research Chair in Integrative Neuroscience Scientific Director, MUHC TBI Program Assistant Professor, McGill Vision Research Unit Dept. of Ophthalmology, McGill University)
 • Компанія Clarivate Analytics запрошуємо на серію вебінарів про можливості платформі Web of Science. Інформація.
 • Співробітники Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця академік О.О. Кришталь і професор Н.В. Войтенко увійшли в Топ-20 українських інноваторів: https://focus.ua/ratings/392215/
 • Про функції фізіологічного болю в живому організмі та деякі сучасні наукові досягнення в лікуванні хронічного болю розповіла завідувач відділу сенсорної сигналізації Інституту фізіології імені О.О. Богомольця НАН України доктор біологічних наук, професор Нана Войтенко: http://www.nas.gov.ua/UA/Messages/News/Pages/View.aspx?MessageID=3758
 • Наукові співробітники Інституту мають можливість отримати 100 тис. доларів на свои дослідження. Детальна інформація.
 • В рамках Біотехнологічної ініціативи започаткованої Фундацією США-Україна (USUF) оголошується конкурс на отримання премії для молодих науковців - фахівців з біотехнологій “40 Under 40 Emerging Leaders in Biotech”. Детальна інформація.
 • 23.03.2018 Міжнародна науково-практична конференція молодих вчених, присвячена 25-річчю від дня заснування Національної академії медичних наук України. Детальна інформація.
 • Оголошено конкурс на премію Київського міського голови за особливі досягненнямолоді у розбудові столиці України -міста героя Києва. Детальна інформація.
 • Оголошено конкурс на здобуття премій Верховної Ради України найталановитішим молодим ученим у 2018 році. Детальна інформація.
 • Розпочато прийом робіт на здобуття премії Президента України для молодих вчених 2018 року. Детальна інформація.
 • Оголошено конкурс на отримання грантів для візитів молодих науковців НАН України на місячний термін до Польщі з метою стажування в науково-дослідних установах Польської академії наук. Детальна інформація.
 • НАН України оголосила конкурс науково-технічних проектів наукових установ НАН України у 2018 р. Детальна інформація.
 • Конкурси наступного періоду Рамкової програми Європейського Союзу з наукових досліджень та інновацій «Горизонт 2020» на 2018–2020 рр. за тематичним пріоритетом («Нанотехнології», «Сучасні матеріали», «Біотехнології та сучасне виробництво і переробка»). Детальна інформація.
 • Державний фонд фундаментальних досліджень оголошує конкурс Ф82 на гранти Президента України для підтримки наукових досліджень молодих учених у 2019 році. Детальна інформація.
 • Інститут фізіології ім.О.О.Богомольця інформує Вас про те, що 16-19 травня 2018 року в Києві відбудеться X Міжнародний симпозіум "Актуальні проблеми біофізичної медицини". Запрошення In .pdf. 1-й інформаційний лист In .pdf.


Історична довідка

Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця Національної академії наук (НАН) України був заснований 1953 року в результаті злиття Інституту експериментальної біології і патології (ІЕБП) Міністерства охорони здоров'я Української РСР та Інституту клінічної фізіології (ІКФ) Академії наук Української РСР.

Обидва інститути були засновані у 1931 – 1934 роках в результаті ініціативи академіка О.О. Богомольця, всесвітньо відомого вченого, який був директором і науковим керівником цих двох установ до 1946 року. Протягом 1946 – 1953 років керували інститутами експериментальної біології і патології та клінічної фізіології відповідно – О.О. Богомолець та Р.Е. Кавецький.

Наукова діяльність інститутів мала велике значення для розвитку фізіології. В цих інститутах вивчались та досліджувались алергія, імунітет, гіпоксія і розвиток пухлин, а також найбільш важливі питання ендокринології, геронтології та геріатрії. На основі наукових досліджень O.O. Богомольця створено оригінальні концепції, які стали важливими віхами у розвитку деяких областях фізіології. Серед них є фізіологія сполучної тканини, ефекти переливання крові, реактивність організму, цитотоксичних сироваток та інше.

У 1953 році А.М. Воробйов, член-кореспондент НАН України став директором новоствореного Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця. З 1956 до 1966 року академік НАН України А. Ф. Макарченко очолював інститут. За цей час було створено відділи електрофізіології (під керівництвом академіка НАНУ Д.В. Воронцова), загальної фізіології (на чолі з академіком П.Г. Костюком), біофізики (під керівництвом члена-кореспондента НАНУ А.А. Городецького), фізіології старіння (голова – доктор медичних наук Н.В. Лауер) та інші.

З 1966 по 2010 рік інститут очолював академік НАНУ П.Г. Костюк. З 2011 року академік НАНУ O.O. Кришталь є директором інституту.

Наукова діяльність

Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця є науково-дослідним центром в галузі молекулярної фізіології, біофізики, нейрофізіології, патологічної фізіології. В інституті вперше в колишньому Радянському Союзі було застосовано мікроелектроди для дослідження структурно-функціональної організації нейронних центрів, біофізичних і молекулярних механізмів нейронного збудження і гальмування. Були розроблені і застосовані методи внутрішньоклітинного діалізу соми клітини для дослідження мембранних і молекулярних механізмів нервових функцій клітин. Були отримані нові дані про фізичні та хімічні процеси в нервових і м'язових клітинах, механізми синаптичної передачі, про іонні механізми збудження. Було виявлено порядок участі та відповіді на подразнення різними групами нейронів кори, а також механізми гальмівних процесів в корі головного мозку.

Було визначено модулюючий вплив різних частин мозку на серцево-судинні рефлекси, взаємозв'язок між центральними та периферичними механізмами регуляції тонусу судин при функціональному навантаженні. Було розроблено оригінальні моделі гострого дистрофії міокарда, що призводить до шоку. Важливі дані були отримані про імуногенні порушення серцево-судинної системи.

Були розроблені новий комплекс методів визначення ефективності, стан і рівень підготовки спортсменів, методи функціональної діагностики серцево-судинних і респіраторних захворювань. Нові методи дослідження вищої нервової діяльності людини були запропоновані і відповідне обладнання було розроблено. Були виконані дослідження з визначення інтенсивності праці, по розробці фізіологічних критеріїв професійного відбору. Був розроблений метод оптимізації дози мінеральної води "Нафтуся", що дозволило підвищити ефективність курортного лікування хвороб нирок і печінки.

В Інституті працює аспірантура

Прийом документів відбувається з 25 червня до 10 вересня.

Наші нові статті


Головний мозок має обмежені можливості відновлення нервових клітин після ішемічного інсульту. Перспективним напрямком у лікуванні інсульту є клітинна терапія із застосуванням нейральних стовбурових клітин.

Співробітники відділу цитології (зав. - проф. Галина Скибо) змоделювали ішемічне ушкодження головного мозку мишей, а потім трансплантували у пошкоджену ділянку нейральні стовбурові клітини. на процеси . Вчені показали, що нові клітини утворювали нервові синаптичні зв'язки з нейронами реципієнта, сприяли регенерації нервової тканини і, як наслідок, покращувалися когнитивні функції тварин.

Результати цих досліджень свідчать про те, що клітинна терапія є перспективним напрямком у лікуванні наслідків ішемічного інсульту.

Посилання на статтюПатологічний біль є ускладненням багатьох захворювань, таких як рак або цукровий діабет. Біль викликається електричною активністю нервових клітин, яка генерується особливими білками – іонними каналами.

Співробітники Інституту фізіології під керівництвом доктора Нани Войтенко дослідили роль іонних кальцієвих каналів Т-типу, які відомі як важливі учасники формування больових відчуттів. Експериментальний діабет у молодих щурів призвів до підвищеної і зниженої больової чутливості. Крім того, результати науковців показують, що щільність струму через так звані «швидкі» кальцієві канали Т-типу була значно збільшена у нервових клітинах щурів з групи з підвищеною больовою чутливістю.

Отже, за даними українських фізіологів ці іонні канали є перспективними мішенями для лікування патологічного болю.

Посилання на статтю


Теломераза – важливий фермент, який активно вивчають науковці через його зв'язок із старінням і раковими захворюваннями. Окрім подовження кінців хромосом (теломер) він виконує і деякі і нші функції.

Співробітники відділів з вивчення гіпоксичних станів (зав. - проф. Ірина Маньковська) і загальної та молекулярної патофізіології (зав. - акад. Олексій Мойбенко) висунули гіпотезу, що теломераза може виступати в ролі РНК-залежної РНК-полімерази і може бути залучена у збільшенні кількості важливих регуляторних мікроРНК серцевих клітин. Пригнітивши експресію і активність теломерази, дослідники побачили зменшення кількості мікроРНК і зниження життєздатності клітин серця.

Таким чином, вперше показано можливість залучення теломерази до утворення зрілих мікроРНК, важливих для функціонування клітин серця, незалежно від геному.

Посилання на статтю

Як перетворити англомовний абстракт на прес-реліз? ІНСТРУКЦІЯ для АВТОРІВ

Відео про наш Інститут і аспірантуру! Рекламуйте їх у мережі!

Офіційне промо-відео Інституту фізіології

Пригоди аспіранта в Інституті фізіології


Особисті інструменти
Навігація
societies
additional
Перегляди
Простори назв
Варіанти
Інструменти
Дії