Головна сторінка

Інститут фізіології ім. О. О. Богомольця
Перейти до: навігація, пошук

Офіційний сайт Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України
Ми у соцмережах: Facebook LinkedIn Телеграм канал новин від інформаційного відділу - https://t.me/biph_inform
Увага! інші сайти (нібито інститутські), які є в мережі, це фейкові сайти


LogoUAF.png В Інституті проводиться щоденно о 9.00 загальнонаціональна хвилина мовчання за співвітчизниками, загиблими внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України


Оголошення


Seminars.png


Новини

Bizhan paper 2024.png


У одному із найстаріших і найпрестижніших журналів фізіологічного профілю - Journal of Physiology (London) - опублікована стаття авторства співробітників відділу нервово-м'язової фізіології нашого Інституту. Першим її автором є Герой України, к.б.н. Біжан Шаропов, який загинув у лавах Сил Оборони України в боротьбі з російською навалою. Робота містить результати його останніх досліджень, присвячених ролі рецепторів TRPV1 у викликаному ацетилхоліном скороченні гладеньких м'язів сечового міхура, а також коротку довідку про Біжана. Із повним текстом публікації можна ознайомитися через ресурс Research4Life.


Tsugorka.png

Відділ нервово-м’язової фізіології з глибоким сумом сповіщає, що 7 липня 2024 р. після тривалої хвороби пішов з життя науковий співробітник Олександр Цугорка. Колектив Інституту фізіології висловлює глибокі співчуття рідним, близьким, друзям з приводу тяжкої втрати. Прощання відбудеться 9 липня о 11.00. за адресою вул. Байкова, 16.


В понеділок 24 червня о 12:00 в аудиторії 212 (зала засідань вченої ради) відбудеться засідання інститутського наукового семінару.

Доповідач молодший науковий співробітник відділу біофізики сенсорної сигналізації Андрій Дромарецький

Тема: «Порушення Са2+ -залежної сигналiзацiї гiпокальцину як механізм первинної аутосомно-рецесивної ізольованої дистонії»


В понеділок 17 червня о 12:00 в аудиторії 212 (зала засідань вченої ради) відбудеться засідання інститутського наукового семінару.

Доповідач молодший науковий співробітник відділу загальної та молекулярної патофізіології Михайло Хецуріані

Тема: «Зміни експресії довгих некодуючих РНК, залучених до регуляції гіпоксичної програми, при ішемічному ушкодженні серця серця»


В понеділок 10 червня о 12:00 в аудиторії 212 (зала засідань вченої ради) відбудеться засідання інститутського наукового семінару.

Доповідач аспірант 4го року навчання відділу нервово-м'язової фізіології Олег МЕЖЕНСЬКИЙ

Тема: «Вивчення ролі рецепторів, що активуються проліферацією пероксимом, у регуляції ендотелійзалежних реакцій аорти щура в нормі та при діабеті 2 типу»

Zoom (Ідентифікатор конференції: 819 6959 4933, Код доступу: 913334)


У вівторок 11 червня о 12:00 в аудиторії 212 (зала засідань вченої ради) відбудеться засідання інститутського наукового семінару.

Доповідач аспірант 4го року навчання відділу нервово-м'язової фізіології Семен ЄЛЬЯШОВ

Тема: «Характеристика механочутливих іонних каналів в гладеньком'язових клітинах детрузора сечового міхура щура»

Zoom (Ідентифікатор конференції: 821 2818 2361, Код доступу: 662754)


В понеділок 3 червня о 12:00 в аудиторії 212 (зала засідань вченої ради) відбудеться засідання інститутського наукового семінару.

Доповідач молодший науковий співробітник лабораторії біології стовбурових клітин, Антон СМІРНОВ.

Тема: «ОСОБЛИВОСТІ ФУНКЦІОНАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ КАСПАЗ -3/-7 ТА ПРОТЕАСОМИ У ЦИТОПЛАЗМІ ТА ЕКЗОСОМАХ ДОРОСЛИХ СТОВБУРОВИХ КЛІТИН ЛЮДИНИ»

Zoom (Ідентифікатор конференції: 897 2645 3091, Код доступу: 5FJhk8)


В понеділок 27 травня о 12:00 в аудиторії 212 (зала засідань вченої ради) відбудеться засідання інститутського наукового семінару.

Доповідає аспірантка 4-го року навчання відділу фізіології кровообігу Майя ДЕНИСОВА.

Тема: «МЕХАНІЗМИ РОЗВИТКУ ТА ПОПЕРЕДЖЕННЯ ДОКСОРУБІЦИНІНДУКОВАНОГО ПОШКОДЖЕННЯ СЕРЦЯ»

Zoom (Ідентифікатор конференції: 812 2901 4639, Код доступу: 4SP0gy)В понеділок 20 травня о 12:00 в аудиторії 212 (зала засідань вченої ради) відбудеться засідання інститутського наукового семінару.

Доповідач молодший науковий співробітник лабораторії біології стовбурових клітин, Антон СМІРНОВ.

Тема: «ОСОБЛИВОСТІ ФУНКЦІОНАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ КАСПАЗ -3/-7 ТА ПРОТЕАСОМИ У ЦИТОПЛАЗМІ ТА ЕКЗОСОМАХ ДОРОСЛИХ СТОВБУРОВИХ КЛІТИН ЛЮДИНИ»

Zoom (Ідентифікатор конференції: 851 4532 3083, Код доступу: 9npWwH)


Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України 7 травня 2024 року оголошує конкурс на заміщення вакантних посад:

  • старшого наукового співробітника відділу фізико-хімічної біології клітинних мембран
  • наукового співробітника відділу фізіології рухів

Вимоги до кандидатів за посиланням.

Список документів, які необхідно надати до конкурсної комісії, можна одержати у відділі кадрів Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАНУ з 7 травня 2024 року. Заяви приймаються до 5 червня (включно) 2024 року. Адреса: Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України Київ, 01024, вул. Богомольця, 4, http://biph.kiev.ua/ тел. відділу кадрів: (044) 256-24-07


Премія Чаговця 2024.jpg

Під час чергової звітної сесії Загальних зборів Національної академії наук України, що відбулася 24 квітня 2024 року в Києві, Президент НАН України академік Анатолій Загородній вручив дипломи лауреатам премій імені видатних учених України за підсумками конкурсу 2023 року. Зокрема, премію імені В.Ю.Чаговця за особливо вагомі досягнення в галузі фундаментальної і прикладної фізіології – за цикл праць «Механізми найпоширеніших розладів центральної нервової системи ссавців: від клітини до організму» отримали співробітники відділу фізико-хімічної біології клітинних мембран академік НАН України Олег Кришталь, провідні наукові співробітники Дмитро Ісаєв і Олександр Максимюк.

Вітаємо лауреатів!

Новина на сайті НАН України


Вітаємо співробітників Інституту, лауреатів премії НАН України для молодих учених:

  • старшого наукового співробітника, к. б. н. Данила Заводовського,
  • молодшого наукового співробітника , к. б. н. Олексія Легедзу

за серію робіт «Механокінетичні дослідження скелетних м’язів за норми та патологічних станів»

Інформація на сайті НАН України


Вітаємо співробітників нашого Інституту, що стали лауреатами премії імені В.Ю.Чаговця:

  • завідувач відділу Інституту фізіології ім.О.О.Богомольця НАН України академік НАН України Олег Кришталь;
  • провідний науковий співробітник Інституту фізіології ім.О.О.Богомольця НАН України кандидат біологічних наук Дмитро Ісаєв;
  • провідний науковий співробітник Інституту фізіології ім.О.О.Богомольця НАН України кандидат біологічних наук Олександр Максимюк

За цикл праць «Механізми найпоширеніших розладів центральної нервової системи ссавців: від клітини до організму»

Інформація на сайті НАН України


Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України 26 лютого 2024 року оголошує конкурс на заміщення вакантних посад:

  • старшого наукового співробітника відділу фізико-хімічної біології клітинних мембран
  • старшого наукового співробітника відділу клінічної фізіології сполучної тканини

Вимоги до кандидатів за посиланням.

Список документів, які необхідно надати до конкурсної комісії, можна одержати у відділі кадрів Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАНУ з 26 лютого 2024 року. Заяви приймаються до 26 березня (включно) 2024 року. Адреса: Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України Київ, 01024, вул. Богомольця, 4, http://biph.kiev.ua/ тел. відділу кадрів: (044) 256-24-07


Biph international2 small.png
Біля зали засідань Вченої ради з'явився новий постер, що ілюструє структуру наукових зв'язків нашого Інституту. Відділ наукової інформації проаналізував розподіл організацій, з якими наші співробітники мають спільні публікації. За їхньою кількістю, що не дивно, лідирує США. А от за кількістю спільних публікацій у лідерах французькі інституції Laboratoire de Physiologie Cellulaire (PhyCell) та Inserm (Université de Lille).У травні 2022 року головний редактор журналу Frontiers in Cellular Neuroscience проф. Dirk M. Hermann запропонував президенту Українського товариства нейронаук Олегу Олександровичу Кришталю організувати спецвипуск, присвячений роботам вітчизняних вчених, - Global Excellence in Cellular Neuropathology: Ukraine.

Процес збирання рукописів, рецензування та публікації тривав майже два роки, і от сьогодні опублікована остання робота з цієї добірки - редакторська стаття із оглядом українського випуску. У ній є трохи про історію нейронаук в Україні, а також короткий огляд усіх 19 наукових статей. Поміж їхніх тем є нейромережі гіпокампу, процеси синаптичної пластичності, механізми розвитку епілепсії, хвороби Альцгеймера, ішемії, гіпоксії, старіння мозку, сприйняття болю та інші цікаві і важливі речі.

Співробітники нашого інституту є співавторами 17 з 20 статей цього випуску.


HNY2024.png


Ці дні в історії фізіології


Prof david brown v3.jpg

проф. David Anthony Brown (1936-21.10.2023)
Англійський фізіолог, великий друг ІФБ, не раз бував в ІФБ.
Разом із Полом Адамсом він відкрив М-струми (тепер ідентифіковані як калієві канали KCNQ).


Архів


Історична довідка


Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця Національної академії наук (НАН) України був заснований 1953 року в результаті злиття Інституту експериментальної біології і патології (ІЕБП) Міністерства охорони здоров'я Української РСР та Інституту клінічної фізіології (ІКФ) Академії наук Української РСР.

Обидва інститути були засновані у 1931 – 1934 роках в результаті ініціативи академіка О.О. Богомольця, всесвітньо відомого вченого, який був директором і науковим керівником цих двох установ до 1946 року. Протягом 1946 – 1953 років керували інститутами експериментальної біології і патології та клінічної фізіології відповідно – О.О. Богомолець та Р.Е. Кавецький.

Наукова діяльність інститутів мала велике значення для розвитку фізіології. В цих інститутах вивчались та досліджувались алергія, імунітет, гіпоксія і розвиток пухлин, а також найбільш важливі питання ендокринології, геронтології та геріатрії. На основі наукових досліджень O.O. Богомольця створено оригінальні концепції, які стали важливими віхами у розвитку деяких областях фізіології. Серед них є фізіологія сполучної тканини, ефекти переливання крові, реактивність організму, цитотоксичних сироваток та інше.

У 1953 році А.М. Воробйов, член-кореспондент НАН України став директором новоствореного Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця. З 1956 до 1966 року академік НАН України А. Ф. Макарченко очолював інститут. За цей час було створено відділи електрофізіології (під керівництвом академіка НАНУ Д.В. Воронцова), загальної фізіології (на чолі з академіком П.Г. Костюком), біофізики (під керівництвом члена-кореспондента НАНУ А.А. Городецького), фізіології старіння (голова – доктор медичних наук Н.В. Лауер) та інші.

З 1966 по 2010 рік інститут очолював академік НАНУ П.Г. Костюк. У 2011-2021 рр. інститутом керував академік НАНУ O.O. Кришталь. З 2021 року директором інституту є академік НАН М. С. Веселовський.

Академіком П.Г. Костюком та його учнями Кришталем О.О., Підоплічко В.І., Веселовським М.С. та іншими співробітниками були вперше в світі розроблені і застосовані методи внутрішньоклітинного діалізу соми клітини для дослідження мембранних і молекулярних механізмів функцій нервових клітин.


Наукова діяльність

Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця є науково-дослідним центром в галузі молекулярної фізіології, біофізики, нейрофізіології, патологічної фізіології. В інституті вперше в колишньому Радянському Союзі було застосовано мікроелектроди для дослідження структурно-функціональної організації нейронних центрів, біофізичних і молекулярних механізмів нейронного збудження і гальмування. Академіком П.Г. Костюком та його учнями Кришталем О.О., Підоплічко В.І., Веселовським М.С. та іншими були розроблені і застосовані методи внутрішньоклітинного діалізу соми клітини для дослідження мембранних і молекулярних механізмів нервових функцій клітин. Були отримані нові дані про фізичні та хімічні процеси в нервових і м'язових клітинах, механізми синаптичної передачі, про іонні механізми збудження. Було виявлено порядок участі та відповіді на подразнення різними групами нейронів кори, а також механізми гальмівних процесів в корі головного мозку.

Було визначено модулюючий вплив різних частин мозку на серцево-судинні рефлекси, взаємозв'язок між центральними та периферичними механізмами регуляції тонусу судин при функціональному навантаженні. Було розроблено оригінальні моделі гострого дистрофії міокарда, що призводить до шоку. Важливі дані були отримані про імуногенні порушення серцево-судинної системи.

Були розроблені новий комплекс методів визначення ефективності, стан і рівень підготовки спортсменів, методи функціональної діагностики серцево-судинних і респіраторних захворювань. Нові методи дослідження вищої нервової діяльності людини були запропоновані і відповідне обладнання було розроблено. Були виконані дослідження з визначення інтенсивності праці, по розробці фізіологічних критеріїв професійного відбору. Був розроблений метод оптимізації дози мінеральної води "Нафтуся", що дозволило підвищити ефективність курортного лікування хвороб нирок і печінки.

В Інституті працює аспірантура

Прийом документів відбувається з 25 червня до 10 вересня.

Офіційне промо-відео Інституту фізіології

Пригоди аспіранта в Інституті фізіології

Особисті інструменти
Навігація
education
societies
additional
Перегляди
Простори назв
Варіанти
Інструменти
Дії