Відділ фізіології головного мозку

Інститут фізіології ім. О. О. Богомольця
Перейти до: навігація, пошук

Основний напрямок роботи – дослідження клітинних та молекулярних механізмів функціонування нейронів головного мозку в нормі та патології. У відділі проводять експериментальні дослідження нейронних механізмів умовного рефлексу, а також аналіз ролі нейромодуляторів синаптичної передачі дофаміну, норадреналіну та асцетилхоліну в корі та підкоркових структурах головного мозку при виконанні умовного рефлесу та здісненні когнівтивних функцій. Іншим напряком роботи відділу є з’ясування механізмів передачі клітинного сигналу всередину ядра нейрона.

Зміст

Список співробітників відділу

  1. Марченко Сергій Михайлович – зав. відділом, д.б.н., тел. 256 2081, к.1007
  2. Майский Володимир Олексійович – провід.н.с., д.б.н., тел. 256 24 61, к. 1010
  3. Луханіна Олена Павлівна – провід.н.с., д.б.н., тел. 256 24 62, к.1006
  4. Крученко Жаннета Олексіївна – ст.н.с., к.б.н., тел. 256 24 63, к.1003 б
  5. Розумна Наталя Миколаївна – ст. н.с., к.б.н., тел. 256 24 62, к. 1006
  6. Маньківська Олена Петрівна – ст. н. с., к.б.н., тел. 256 24 61, к.1009
  7. Федоренко Олена Андріївна – ст.н.с., к.б.н., тел. 256 20 81, к. 1003 а
  8. Пількевич Наталія Олександрівна – н.с., тел. 256 24 62, к.1006
  9. Мамонтов Сергій Михайлович – м.н.с., тел. 256 20 81, к. 1002
  10. Большунов Іосип Борисович – провід.інженер, тел. 256 20 60, к.1005
  11. Полівода Людмила Григорівна – інженер, тел. 256 24 61, к. 1009
  12. Шандиба Тетяна Митрофанівна – ст. лаборант, к. 1001

Аспіранти

  1. Семенова Олеся Володимирівна

Студенти

  1. Кирієнко Анастасія Василівна
  2. Дяченко Олександр Олександрович


Об’єкти дослідження

  • ізольовані ядра нейронів різних відділів головного мозку;
  • переживаючі зрізи гіпокампа щурів;
  • щури;
  • коти.

Методи

  • електрофізіологічні дослідження in vivo;
  • позаклітинне відведення потенціалів;
  • петч-клемп від мембран ядерної оболонки клітин;
  • мікроіонофорез;
  • імуногістохімія;
  • поведінкові тести.

Наукове співробітництво

Спільно із співробітниками Відділення екстрапірамідних захворювань нервової системи Інституту геронтології НАМН України І. М. Карабань та М. А. Чівліклій проводяться дослідження по темі “Ефективність курсового прийому нейропротекторних препаратів у комплексній патогенетичній терапії хвороби Паркінсона.” Я проводжу об’єктивізацію ефекту лікування шляхом дослідження ендогенних викликаних потенціалів мозку (CNV і P300), та аналізу електроміографічних характеристик у пацієнтів з хворобою Паркінсона. (Виконавець О. П. Луханіна)

Спільно з Проф. Уткіним Ю.Н. з відділу молекулярних основ нейросигналізації, Інституту біоогранічної хімії ім. Акад. М.М. Шемякіна та Ю.О. Овчиннікова Російської Академії Наук (м. Москва, Росія), проводяться дослідження впливу органічних отрут (різних видів змій та скопріону) на катіонні канали великої провідності ядерних мембран нейронів з метою виявлення специфічного блокатору до цих каналів. (Виконавці С.М. Марченко, О.А. Федоренко, О.В. Семенова, С.М. Мамонтов)

Наукові публікації

2011 рік

2010 рік

Історична довідка про створенння відділу

Відділ фізіології вищої нервової діяльності і трофічних функцій був створений в 1953р. акад. Г.В.Фольбортом. Після декількох реорганізацієй і змін керівників (проф. Хільченко О.Є та Трошихін В.О.) з 1973р. відділ фізіології вищої нервової діяльності очолив Сторожук В.М. В 1995р. до відділу приєднались частина співробітників відділу фізіології кори головного мозку (завідувачі акад. Д.С.Воронцов та акад. Сєрков П.М.) та відділу фізіології підкоркових структур (зав. проф.Черкес В.А.) – відділ отримав назву фізіологї кори головного мозку.

Початківцями тематики цих відділв були видатні українські вчені – електрофізіологи акад.Воронцов Д.С., Серков П.М., в галузі фізіології вищої нервової діяльності проф. Трошихін.В.О. В розробці і виконанні тематики відділу брали учать спеціалісти д.б.н..Макаренко М.В., д.б.н.Майський В.О., д.м.н. Луханіна О.П. канд.наук Крученко Ж.О., Бусель Б.І., ст.н. співр. Маньковска О.П., Розумна Н.М.

З 2010 року відділом керує д.б.н. Марченко С.М., дослідження його групи спрямовані на з’ясування властивостей внутрішньоклітинних іонних каналів та механізмів регуляції вивільнення Са2+ з депо.

Особисті інструменти
Навігація
education
societies
additional
Перегляди
Простори назв
Варіанти
Інструменти
Дії