NMP:History
History
відділу
Відділ нервово-м'язової фізіології (НМФ) було створено у 1969 р. Його організатором і незмінним керівником до 2007 р. був засновник вітчизняної школи з вивчення гладких м'язів (ГМ), академік НАН України (з 1990 р.) Михайло Федорович Шуба (1928-2007). Гладкі м'язи є одним із трьох типів м'язової тканини вищих організмів, яку, як відомо, поділяють на скелетну, серцеву і гладку. Саме остання утворює скорочувальний апарат стінок всіх внутрішніх порожнинних органів – судин, шлунку, кишківника, сечового міхура, матки. На час створення відділу дослідження серцевих і скелетних м'язів вже знаходилися на достатньо високому рівні, тоді як дослідження ГМ все ще знаходилися у стадії становлення і розвитку. Основними напрямками наукової роботи відділу нервово-м'язової фізіології (НМФ) стали:
- з'ясування іонних механізмів електрогенезу та скорочення різних типів ГМ;
- ідентифікація внутрішньоклітинних сигнальних шляхів спряження збудження та скорочення ГМ;
- встановлення нейромедіаторної природи збудження-гальмування та скорочення-розслаблення різних типів ГМ.
За час каденції М.Ф. Шуби відділ перетворився у міжнародно визнаний центр по дослідженню ГМ, в якому були зроблені відкриття світового значення, серед яких:
- встановлення електричного зв'язку між окремими гладкомязовими клітинами (ГМК), що дозволяє всій ГМ тканині функціонувати як єдиний електричний синцитій (див. відповідні публікації);
- відкриття апаміну – поліпептиду із бджолиної отрути, як ефективного і зворотного модулятора нервово-м'язової синаптичної передачі в ГМ шлунково-кишкового тракту (див. відповідні публікації);
- визначення внеску механізмів входу і вивільнення кальцію у скорочення і підтримання тонусу гладенької мускулатури (див. відповідні публікації).
Становленню високої міжнародної репутації відділу в дослідженнях ГМ сприяла робота М.Ф. Шуби в лабораторії найбільшого світового авторитета цього напрямку фізіологічної науки проф. Едіт Бюлбрінг (1903- 990) в Окфорді у 1973-74 рр. та проведення у жовтні 1974 р. в Києві на базі відділу представницького міжнародного симпозіуму, присвяченого підсумовуванням тогочасних досягнень у вивченні ГМ (Physiology of smooth muscles. Ed. by Edith Bulbring and M.F. Shuba. Raven Press, New York, 1976).
Співробітники і вихованці відділу – д.б.н. Н.А. Владимирова (1934-2015), д.б.н. О. Жолос, к.б.н. Д. Гордієнко, к.б.н. В. Ганіткевич (1957-2014), к.б.н. С. Смірнов, к.б.н. Л. Зима, к.б.н. І. Філіпов та інші гідно підхопили високий рівень дослідницької роботи на гладких м'язах, заданий у відділі, і з успіхом перенесли його на нові місця своєї наукової діяльності.
Свій сучасний вигляд відділ набув у 2007 р. після злиття із лабораторією біофізики іонних каналів, очолюваної д.б.н., проф. Ярославом Михайловичем Шубою, який одночасно став новим завідувачем відділу. Входження в склад відділу вказаної лабораторії і зміна його персонального складу привели до деякого переформатування наукової тематики в плані більшого акценту на напрямки, пов'язані із біофізичними властивостями іонних каналів та визначення їх ролі в патологічних процесах. Цими напрямками стали:
з'ясування ролі іонних каналів і кальцієвої сигналізації в канцерогенезі;
- встановлення ролі термо- та механочутливих іонних каналів у функціонуванні ГМ сечостатевої системи;
- з'ясування впливу діабету на нервово-м'язову передачу та спряження збудження скорочення в ГМ;
- визначення модуляторної дії ендогенних (ендоканабіноїдів) і екзогенних (відкривачів калієвих каналів) факторів на функціонування іонних каналів;
- експресія, біофізичні властивості, фармакологія та епігенетична регуляція низькопорогових кальцієвих каналів в нормі та при експериментальній абсансній епілепсії.