Головна сторінка

Інститут Фізіології ім. Богомольця
Перейти до: навігація, пошук

Офіційний сайт Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України
Офіційних сторінок Інституту у Фейcбуці немаєНовини

 • Шановні колеги! Партнер проекту NEUROTWIN - професор Георгій Бакалкін (група молекулярної нейропсихофармакології, Департмент фармацевтики та біологічних досліджень, Університет Уппсала, Швеція) запрошує співробітників Інституту та всіх бажаючих на цикл онлайн - семінарів з біологічних наук, які будуть проходити по четвергах. Доповідач цього тижня:

17.06.2021 р . (четвер) о 10.00 PhD Student Iliana K Kerzeli (Immuno-oncology Research Group, Dept. of Pharmaceutical Biosciences): Single-cell RNAseq and longitudinal proteomic analysis of a novel semi-spontaneous urothelial cancer model

Meeting ID: 637 4402 8735 Passcode: farmbio Приєднатись


10.06.2021 Вітаємо Миколу Сергійовича Веселовського
з призначенням на посаду Директора Інституту Фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України!

Вітаємо.png


Вийшла друком монографія співробітників Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України "Neurophysiological Essays of Platon Kostyuk and his Students" за редакцією академіка НАН України О.О. Кришталя та доктора біологічних наук О.О. Лук’янець.

Монографія присвячена всесвітньовідому вченому нейрофізіологу та біофізику академіку Платону Григоровичу Костюку. Вона містить розділи, написані як самим П.Г. Костюком, так і його учнями. Наукова школа академіка Костюка дуже велика та всесвітньо відома, багато його учнів зараз працюють у відомих лабораторіях світу, дехто став керівником наукових лабораторій за кордоном, інші ж ефективно працюють в Україні.

Монографія підготовлена англійською мовою. Вона містить наукові дані досліджень в області сучасної молекулярної, клітинної та теоретичної нейрофізіології та біофізики, тому буде корисною фахівцям науковцям, викладачам, аспірантам і студентам, котрі працюють в зазначених галузях біології та медицини. Крім наукових відомостей, монографія містить спогади учнів П. Г. Костюка.

Neurophysiological Essays of Platon Kostyuk and his Students; O. Krishtal, E. Lukyanetz eds. Kyiv: Bogomoletz Institute of Physiology of National Academy of Sciences of Ukraine, PH “Akademperiodyka”, 2020. pp. 306. ISBN: 978-966-360-420-6

Ознайомитися із монографією буде можна у бібліотеці нашого інституту. • 22.06.2021 - 03.07.2021 р. Одеський національний університет імені І.І. Мечникова проводить XVІ Міжнародну Літню школу "Молекулярна біологія, біотехнологія та біомедицина" для молодих учених. В рамках Літньої школи 5-6 липня буде проведено конференцію для молодих учених. Детальна інформація

Вітаємо завідувача відділу нервово-м'язової фізіології д.б.н. Ярослава Михайловича Шубу із обранням у дійсні члени (академіки) НАН України по Відділенню біохімії, фізіології і молекулярної біології, а також із входженням до Наукового комітету Національної ради України з питань розвитку науки і технологій!

Інформація про вибори на сайті НАН України та Наукового комітету.


Результати таємного голосування щодо обрання директора Інституту фізіології ім О. О. Богомольця НАН України

У середу 19 травня 2021 року відбулися Загальні збори колективу наукових працівників Інституту фізіології ім. О. О. Богомольця НАН України. У порядку денному зборів розглядалося питання про вибори директора Інституту. На зборах були присутні 177 наукових працівників Інституту з 189 виборців.

Результати таємного голосування щодо обрання директора Інституту фізіології ім О. О. Богомольця НАН України:

За ВЕСЕЛОВСЬКОГО Миколу Сергійовича - 101 голос (57.06%)
За ВОЙТЕНКО Нану Володимирівну - 72 голоси (40.68%)
Не підтримали жодного кандидата - 4 (2.26%)
Недійсних бюлетенів не виявлено


 • 31.05.2021 (понеділок) завершується прийом тез доповідей на віртуальну конференцію FENS Regional Meeting. Для 10 учасників (first come first served), співробітників нашого Інституту, які є членами Українського товариства нейронаук, програма NEUROTWIN може надати допомогу по сплаті внеску за реєстрацію тез доповідей (25 євро). Детальна iнформацiя

 • Шановні колеги! Партнер проекту NEUROTWIN - професор Георгій Бакалкін (група молекулярної нейропсихофармакології, Департмент фармацевтики та біологічних досліджень, Університет Уппсала, Швеція) запрошує співробітників Інституту та всіх бажаючих на цикл онлайн - семінарів з біологічних наук, які будуть проходити по четвергах. Доповідач цього тижня:

27.05.2021 р . (четвер) о 10.00 Prof. Ulrika Simonsson (Department of Pharmaceutical Biosciences, Research group Translational Drug Discovery and Development): Preclinical evaluation of PK/PD of drug combinations

Meeting ID: 637 4402 8735 Passcode: farmbio Приєднатись


ОГОЛОШЕННЯ
ПРО ВИБОРИ ДИРЕКТОРА ІНСТИТУТУ ФІЗІОЛОГІЇ ІМ.О.О. БОГОМОЛЬЦЯ НАН УКРАЇНИ

Організаційний комітет з проведення виборів директора Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України повідомляє:
вибори директора Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України відбудуться 19 травня 2021 року з 9.00 до 15.00 години
(місце проведення: 01024, м. Київ, вул. Богомольця 4, приміщення холу висотного корпусу Інституту)

Участь у виборах беруть всі наукові співробітники Інституту.
При собі обов'язково мати документ, що посвідчує особу!
Деталі тут


ЗАПРОШЕННЯ

на збори колективу наукових працівників Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця Національної Академії Наук України для участі у виборах директора Інституту


Вітаємо учених Інституту та наших друзів із Днем науки!


 • Новий конкурс на кращу публікацію 2018 - 2021 рр.

Грантова програма NEUROTWIN оголошує новий конкурс на кращу публікацію 2018 - 2021 рр. у галузі Клітинної та Молекулярної Нейробіології. Два переможця конкурсу отримають гранти, для участі у одній з Європейських конференцій з нейронаук, що будє проходити у 2021 та першому півріччі 2022 року. Заявки на участь у конкурсі приймаються до 15 липня 2021 р. Детальна інформація


 • Команда NEUROTWIN вітає переможницю конкурсу на найкращу публікацію 2017 - 2020 рр. у галузі Клітинної та Молекулярної Нейробіології к.б.н. Ганну Думанську з відділу фізіології нейронних мереж Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України. Як призер конкурсу, вона отримає грант на участь у будь-якій Європейській конференції з нейронаук на її вибір. Команда NEUROTWIN бажає Ганні успіхів у подальшій науковій кар’єрі!

 • 10 - 28 травня 2021 р. В рамках виконання проекту Нейротвін/Горизонт відбудеться Літня студентська школа - Summer School Virtual Study Abroad: Dynamical Neuroscience in Ukraine За участю студентів та викладачів з США, України, Європейського Союзу та Великобританії. Студенти вивчать широкий спектр тем нейронаук: динамічні принципи активності нейронів, основи аналізу даних, біофізика іонних каналів, біофізика нейронів та поведінкові тести. Студенти відвідуватимуть віртуальні лекції, віртуальні лабораторні роботи, а також братимуть участь у навчальних програмах та проектах, що надаватимуть практичний досвід аналізу даних та обчислювального моделювання в нейронауці із використанням програм Matlab та Neuron.

Літня школа - це ідеальне середовище для навчання, знайомства з новими друзями та розваг!

Реєстрація Програма


Вітаємо наукову спільноту нашого Інституту та України із тим, що "Фізіологічний журнал", котрий видається нашим Інститутом, знову включено до наукометричної бази SCOPUS! Дякуємо зусиллям дирекції, редакції журналу, головному редактору чл. кор. Сагачу В. Ф., заст. гол. ред. проф. д.б.н. Лук'янець О.О. та м.н.с. Горбаченку В.А. за створення та підтримку сайту журналу.


Інститут братиме участь у оцінці якості ліків

Починаючи з 90-х років минулого століття наша молода держава стикнулася з проблемою навали неякісних та фальсифікованих фармацевтичних засобів. Така ситуація боляче вдарила як по добросовісним виробникам лікарських засобів, так і по здоров’ю простих українців. На цьому тлі у суспільстві сформувалася недовіра до вітчизняної медичної системи так українських виробників лікарських засобів.

Сьогодні маємо надію на те, що ситуація в найближчому майбутньому може суттєво покращитися. Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками (Держлікслужба) спільно з Національною академією наук України та Державною науковою установою «Науково-технологічний комплекс «Інститут монокристалів» НАН України (НТК «ІМК») 23 березня 2021 року уклали Меморандум про партнерство та співпрацю. Меморандум підписали Голова Держлікслужби Роман Ісаєнко, Президент Національної академії наук України академік Анатолій Загородній та Генеральний директор НТК «ІМК» академік Володимир Семиноженко. Предметом координації зусиль в рамках Меморандуму, є необхідність сприяння забезпечення виробництва якісними вітчизняними лікарськими засобами, підвищення їх конкурентоспроможності, захист інтересів українських виробників на внутрішньому ринку лікарських препаратів України та запобігання потраплянню фальсифікованої продукції на ринок України.

На виконання Меморандуму буде створено Центр по контролю якості лікарських засобів. З радістю інформуємо вас, що сьогодні Генеральним директором НТК «ІМК» академіком Володимиром Семиноженком та директором нашого Інституту академіком Олегом Кришталем було укладено рамкову угоду про участь нашого інституту у роботі цього Центру. Приємно зазначити, що одними з ініціаторів створення такого Центру ще у 2017 році на нараді з Головою Держлікслужби виступили співробітники нашого Інституту Дмитро Ісаєв та Олександр Максимюк.

Користуючись нагодою, вітаємо всіх співробітників нашого Інституту з Великоднем. • Шановні колеги! Партнер проекту NEUROTWIN - професор Георгій Бакалкін (група молекулярної нейропсихофармакології, Департмент фармацевтики та біологічних досліджень, Університет Уппсала, Швеція) запрошує співробітників Інституту та всіх бажаючих на цикл онлайн - семінарів з біологічних наук, які будуть проходити по четвергах. Доповідач цього тижня:

06.05.2021 р . (четвер) о 10.00 Faranak Azarbayjani (Department of Pharmaceutical Biosciences, Research group Toxicology and drug safety):Pre-clinical models for new treatments of childhood cancer

Meeting ID: 637 4402 8735 Passcode: farmbio Приєднатись


 • 30 квітня (п'ятниця) 2021 р., 19:00 In Memoriam Vol.5! в межах 15-ої школи "Біофізичні методи дослідження у нейронауках та фізіології" відбудеться наш меморіальний лекторій, присвячений пам'яті Олексія Олексійовича Мойбенка — без перебільшення водночас і класика, і візіонера супер-сучасної патофізіології. Унікальна нагода оцінити масштаб особистості видатного патофізіолога на лекціях його учнів:

Вадим Сагач (член-кор. НАН України, проф., д.м.н.): Олексій Мойбенко: видатний патофізіолог нашого часу
Віктор Досенко (проф., д.м.н.): Найактуальніші досягнення відділу О. О. Мойбенка
Дмитро Строй (к.б.н.): Страшне питання "І що?" — це не про страх, а про генерацію нових ідей!
Zoom: Приєднатись • 26-30 квітня 2021 р. 15-та студентська Школа-семінар "Біофізичні методи досліджень в нейронауках та фізіології". За підтримки проєкту NEUROTWIN /Horizon 2020. ZOOM Конференція Програма

 • 23 квітня (п'ятниця) 2021 р., 19:00 In Memoriam Vol.4! Кожного тижня — дедалі більше цікавих лекцій. Проводимо наш меморіальний лекторій, присвячений 145-річчю від дня народження Миколи Дмитровича Стражеска — видатного терапевта, кардіолога та фізіолога серцево-судинної системи.

Віктор Досенко (професор, д.м.н.): «Життєвий шлях Миколи Дмитровича Стражеска»
Юлія Гошовська (к.б.н.): «Роль сірководню в регуляції роботи серцево-судинної системи»
Сергій Гончаров: «Руйнування білків та гіпертрофія 
серця»
Михайло Хіцуріані: «Темна матерія серця: 
роль довгих некодуючих РНК у розвитку серцевих патологій»

Zoom: Приєднатись


 • Шановні колеги! Партнер проекту NEUROTWIN - професор Георгій Бакалкін (група молекулярної нейропсихофармакології, Департмент фармацевтики та біологічних досліджень, Університет Уппсала, Швеція) запрошує співробітників Інституту та всіх бажаючих на цикл онлайн - семінарів з біологічних наук, які будуть проходити по четвергах. Доповідачі цього тижня:

22.04.2021 р . (четвер) о 10.00 Professor Ulrika Simonsson, Dr. Rob van Wijk, Laurynas Mockeliunas (Pharmacokinetics and Quantitative Pharmacology, Dept. of Pharmaceutical Biosciences) and Professor Andreas Diacon (Caryn Upton, MBBCh - TASK, Cape Town, South Africa):Fighting the COVID-19 pandemic using pharmacometrics

Meeting ID: 637 4402 8735 Passcode: farmbio Приєднатись


 • 16 квітня (п'ятниця) 2021 р., 19:00 In Memoriam Vol. 3. Цикл онлайн лекцій, присвячених 125-ій річниці з дня народження Миколи Миколайовича Сиротиніна.

Алла Портніченко (доктор біологічних наук): Микола Сиротинін - засновник української школи гіпоксії
Тетяна Древицька (кандидат біологічних наук): Фактор гіпоксії - молекулярно-генетична відповідь на зменшення кисню в крові
Зоя Серебровська (кандидат біологічних наук): Інтервальна гіпоксія як метод лікування хвороби Альцгеймера
Meeting ID: 896 3620 7617 Приєднатись


 • 16 квітня (п'ятниця) 2021 р., 11.00 зум-семінар к.б.н. Ірини Тихонкової (інформаційно-аналітичні ресурси та навчання Clarivate):

Підводні камені публікаційного процесу у міжнародних виданнях Meeting ID: 870 9690 1112 Passcode: 094166 Приєднатись


 • 12.04.2021 о 12 годині Лекція члена-кореспондента НАН України Романа Костика: Всесвіт. Звідки. І куди

Підключитись до конференції Zoom https://zoom.us/j/91302830452?pwd=OHNqUDVYWElVd2hwRWR1aTJpZ3Vhdz09 Ідентифікатор конференції: 913 0283 0452 Код доступу: 601523


 • Стипендіальні програми Національного агентства з питань академічного обміну Польщі (NAWA):

1. Програма ім. Улама – це програма яка надає можливість проведення досліджень у Польщі тривалістю від 6 до 24 місяців для науковців зі ступенем доктора (PhD) всіх наукових дисциплін зі щомісячною стипендією приблизно 2500 євро (10 000 злотих);
2. Програма ім. Беккера – це програма яка фінансує перебування польських науковців в іноземних наукових установах. Це можливість для ваших партнерів в Польщі, у т.ч. з Польської академії наук, на проведення досліджень в Україні.
Детальна інформація Подача заявок до 15 червня 2021


16 квітня (п'ятниця) 2021 р. об 11.00 зум-семінар к.б.н. Ірини Тихонкової (інформаційно-аналітичні ресурси та навчання Clarivate): Підводні камені публікаційного процесу у міжнародних виданнях Meeting ID: 870 9690 1112 Passcode: 094166 Приєднатись


 • 9 квітня (п'ятниця), 19:00 In Memoriam Vol. 2. Цикл онлайн лекцій, присвячених ювілею Данила Семеновича Воронцова.

Павло Білан (професор, доктор біологічних наук): Данило Воронцов – один із основоположників вітчизняної електофізіології

Євгеній Шеремет (кандидат біологічних наук): Нейронні кальцієві сенсорні білки
Олег Меженський: Електричні явища в поодинокому іонному каналі
Олексій Болдирєв (кандидат біологічних наук): Кальцій як диригент електричного оркестру

Зустріч в ZOOM. • Шановні колеги!

Українська і світова гіпоксична наука зазнала тяжкої втрати. 6 квітня 2021 року на 74 році від важкого COVID-19 пішла з життя всесвітньо відома вчена, доктор біологічних наук, професор, провідний науковий співробітник відділу гіпоксії Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України, голова Комітету з біомедичної етики інституту Тетяна Вікторівна Серебровська.

Serebrovska TV.JPG

Світла пам’ять про Тетяну Вікторівну збережеться в серцях всіх, хто її знав і шанував. Дирекція та співробітники Інституту висловлюють щире співчуття рідним, близьким та колегам у зв’язку з тяжкою втратою.

Церемонія прощання відбудеться у четвер, 8 квітня о 12:00 в Олександрівському Костьолі (Костьольна 17)


 • Шановні колеги! Партнер проекту NEUROTWIN - професор Георгій Бакалкін (група молекулярної нейропсихофармакології, Департмент фармацевтики та біологічних досліджень, Університет Уппсала, Швеція) запрошує співробітників Інституту та всіх бажаючих на цикл онлайн - семінарів з біологічних наук, які будуть проходити по четвергах. Доповідачі цього тижня:

08.04.2021 р . (четвер) о 10.00 PhD student Nikita Tjernström: Experimental studies of gambling disorder та

PhD student Joep Titulaer: Lumateperone increases glutamate release in the rat medial prefrontal cortex

Meeting ID: 637 4402 8735 Passcode: farmbio Приєднатись


Триває прийом заяв на участь у 4-ому сезоні української премії L'Oréal – UNESCO «Для жінок у науці». Заяви приймаються до 1 липня 2021 року • Квітневі вебінари українською від компанії Clarivate (Web of Science)

6 квітня 2021 Референс-менеджер EndNote: оформлення публікації за форматом видання 10:15–11:15 Реєстрація, 16:15–17:15 [ https://bit.ly/3qTzY1H Реєстрація] 7 квітня 2021 Web of Science у новому інтерфейсі 10:15–11:15 Реєстрація, 16:15–17:15 Реєстрація

8 квітня 2021 Презентація здобутків науковця 10:15–11:15 Реєстрація, 16:15–17:15 Реєстрація

9 квітня 2021 Аналітичний інструмент InCites для науковця та адміністратора 10:15–11:15 Реєстрація, 16:15–17:15 Реєстрація

Записи вебінарів на ютьюб каналі


Інтерв’ю голови Ради молодих вчених Інституту, к.б.н. Біжана Шаропова


 • Дирекція Інституту висловлює подяку проф. О.О. Лук'янець за організацію вакцинації співробітників Інституту від COVID-19 та заступникові директора О.П. Максимюку за організацію відповідних приміщень Інституту для проведення вакцинації.

 • Загальні збори співробітників Інституту для затвердження представників для участі у сесії загальних зборів НАН України та загальних зборів відділення відбудуться 1 квітня 2021 р. о 10:30 в режимі зум-конференції. Посилання на zoom конференцію у керівників підрозділів

 • 2 квітня 2021 р. В рамках виконання проекту NEUROTWIN Інноваційний центр Київського академічного університету НАН України та Інститут фізіології ім. Богомольця НАН України запрошують взяти участь у Biotech-Day (2nd Science-Biotech-Industry Workshop), який буде проходити ONLINE. Під час заходу буде організовано дискусію між представниками наукової спільноти, бізнесом, МОН, КОДА та учасниками регіональних і міжнародних біотехнологічних та медичних кластерів. Реєстрація Програма

 • 30.03.2021 Шановні колеги, повідомляємо вам, що захід "Тестування на IgA/IgG до SARS-CoV-2" не відбудеться у зв’язку з його незаконністю. Приносимо свої вибачення.

 • 19 травня 2021 р. 45 -та щорічна міжнародна конференція молодих вчених “Холод в біології та медицині – 2021”. Конференція буде проводиться онлайн. Детальна інформація.

 • 31 березня (середа) 2021 р. за підтримки проєкту NEUROTWIN відбудеться тестування на IgA/IgG до Sars CoV2 для всіх співробітників Інституту з 11.00 до 17.00 у 214 кабінеті висотного корпусу

 • Cпівробітникам Інституту, які бажають вакцинуватися від COVID-19, прохання звертатися до Лук'янець О.О. на ел. адресу elena@biph.kiev.ua. Актуально до 30.03.2021

 • Перша подія циклу лекцій In Memoriam, присвячена пам'яті академіка О.О. Богомольця, вже цієї п'ятниці

2 квітня, 19:00 Google Meets
та Zoom Link Meeting ID: 896 3620 7617 Passcode: 927191 Приєднатись

Вступне слово
Директор Інституту фізіології, академік Кришталь Олег Олександрович
Лекція пам’яті О.О. Богомольця.
Войтенко Нана Володимирівна, професор, доктор біологічних наук.
Сучасний фокус на зістарені клітини
Досенко Віктор Євгенович, професор, доктор медичних наук.
Старіння серця. Роль факторів росту та мікроРНК
Тетяна Лапікова-Брегинська, науковий співробітник, кандидат біологічних наук.
Біоелектричні механізми фізичної перебудови кісткової тканини
Лєвашов Михайло Іванович, старший науковий співробітник, доктор медичних наук.


 • Анонсуємо цикл лекцій, присвячених видатним вченим нашого Інституту.

Сторінка події в Facebook
2 квітня — лекції, присвячені 140-вій річниці з дня народження та 75-им роковинам смерті О. О. Богомольця
9 квітня — лекції, присвячені 135-ій річниці з дня народження Д. С. Воронцова
16 квітня — лекції, присвячені 125-ій річниці з дня народження М. М. Сиротиніна
23 квітня — лекції, присвячені 145-ій річниці з дня народження М. Д. Стражеска
30 квітня — лекції, присвячені 90-ій річниці з дня народження О. О. Мойбенка
За підтримки Ради молодих вчених Інституту фізіології імені О.О. Богомольця, Molecula.club, проектів Neurotwin, "Моя наука", "Дні науки", Студпарламенту КНУ імені Тараса Шевченка та спільноти Pulsarmag. • Шановні колеги! Партнер проекту NEUROTWIN - професор Георгій Бакалкін (група молекулярної нейропсихофармакології, Департмент фармацевтики та біологічних досліджень, Університет Уппсала, Швеція) запрошує співробітників Інституту та всіх бажаючих на цикл онлайн - семінарів з біологічних наук, які будуть проходити по четвергах. Доповідач цього тижня:

25.03.2021 р . (четвер) о 10.00 PhD student Elva Friðjónsdóttir: Investigating neurochemical changes associated with Parkinson's disease and L-DOPA-induced dyskinesia using mass spectrometry imaging Meeting ID: 637 4402 8735 Passcode: farmbio Приєднатись
 • 19 березня 2020 р. об 11:00 відбудеться Zoom семінар д.м.н, проф. Досенко В.Є.: "Вакцини та вакцинація від COVID-19"

Meeting ID: 858 9190 3985 Passcode: 854911Join Приєднатись


Колектив Інституту фізіології ім.О.О.Богомольця НАН України щиро вітає академіка НАН України, заступника директора Інституту Веселовського Миколу Сергійовича, д.б.н., зав. лабораторії Федулову Світлану Анатоліївну та м.н.с. Тельку Марію Василівну, яким за підсумками конкурсу 2020 р., проведеного відділеннями Національної академії наук України, та відповідно до Положення про премії імені видатних учених України Президія НАН України було присуджено премію імені В.Ю.Чаговця, за цикл праць «Механізми впливу норадреналіну на електричну активність нейронів ганглія трійчастого нерва». Вітаємо та бажаємо подальших успіхів!


За підтримки проєкту NEUROTWIN відбудуться онлайн зустрічі на платформі ZOOM за адресою: https://us02web.zoom.us/j/89143169075 Meeting ID: 891 4316 9075 о 19.00 (Це посилання дійсне на усі сім лекцій)

та в YouTube на каналі проєкту NEUROTWIN - спільної програми ЄС Horizon 2020 та Інституту фізіології ім. О. О. Богомольця НАН України - https://www.youtube.com/c/NeurotwinBIPH

15.03.2021 р. Ольга Маслова (к.б.н., співзасновниця Nobilitet): Лови свій ритм!

16.03.2021 р. Кравченко Вікторія (к.б.н., доцентка кафедри фізіології людини і тварин КНУ імені Тараса Шевченка): Когнітивний резерв

17.03.2021 р. Станіслав Кравчук (лікар-інтерн, викладач сексуальної освіти, науковий консультант theBODY school): Мозок та мікробіом

18.03.2021 р. Василь Микитюк (докторант Інституту Макса Планка, Кельн, Німеччина): Нейробіологія потреб

19.03.2021 р. Дмитро Ісаєв (к.б.н., ст.досл., пров.н.с. Інституту фізіології ім. О. О. Богомольця НАН України): Канабіноїди в медицині: стан та перспективи

20.03.2021 р. Андрій Чернінський (к.б.н., ст.досл., с.н.с. Інституту фізіології ім. О. О. Богомольця НАН України): Загадки свідомості

21.03.2021 р. Нана Войтенко (д.б.н., проф., зав. відділу сенсорної сигналізації Інституту фізіології ім. О.О.Богомольця НАН України): Де живе щастя? • Шановні колеги! Партнер проекту NEUROTWIN - професор Георгій Бакалкін (група молекулярної нейропсихофармакології, Департмент фармацевтики та біологічних досліджень, Університет Уппсала, Швеція) запрошує співробітників Інституту та всіх бажаючих на цикл онлайн - семінарів з біологічних наук, які будуть проходити по четвергах. Доповідачі цього тижня:

11.03.2021 р . (четвер) о 10.00 PhD student Irès van der Zwaan and PhD Student Sohan Sarangi: Inhalation - From production to patients Meeting ID: 637 4402 8735 Passcode: farmbio Приєднатись


8March.gif04.03.2021 До відома працівників Інституту та небайдужої громадськості


Інтерв’ю кандидата біологічних наук Аліни Савотченко (Інститут фізіології імені О.О. Богомольця НАН України)


Інтерв’ю кандидата біологічних наук Дмитра Ісаєва. В інтерв’ю пресслужбі НАН України він розповів про свої дослідження, пов’язані з COVID-19, поділився роздумами щодо наукового та медичного застосування канабіноїдів і пояснив, чому Інститут потрібно всіляко берегти й розвивати.Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков «попросив» Національну академію наук передати поліції 16-поверхову будівлю лабораторного комплексу Інституту фізіології ім. Богомольця в центрі Києва


Довели вчені Інституту фізіології імені О.О. Богомольця НАН України. Про це й інше в ексклюзивному інтерв’ю пресслужбі НАН України розповів керівник досліджень – завідувач відділу загальної та молекулярної патофізіології Інституту фізіології імені О.О. Богомольця НАН України доктор медичних наук, професор Віктор Досенко


 • ПОСТАНОВА ПРЕЗИДІЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ про активізацію комунікаційної діяльності в НАН України від 17.02.2021 №. 51 Постанова

STEM is FEM анонсував допрем’єрний показ виставки, присвяченої відомим українським жінкам-ученим. У рамках експозиції про свій науковий шлях розкажуть науковиці НАН України: генетикиня Оксана Півень, математикиня Олена Ванєєва та нейрофізіологиня Нана Войтенко • Шановні колеги! Партнер проекту NEUROTWIN - професор Георгій Бакалкін (група молекулярної нейропсихофармакології, Департмент фармацевтики та біологічних досліджень, Університет Уппсала, Швеція) запрошує співробітників Інституту та всіх бажаючих на цикл онлайн - семінарів з біологічних наук, які будуть проходити по четвергах. Доповідач цього тижня:

04.03.2021 р . (четвер) о 10.00 Prof. Göran Alderborn and PhD student Maryam Tofiq: Compression and compaction of granular solids Meeting ID: 637 4402 8735 Passcode: farmbio Приєднатись


International Exchanges Scheme. This scheme is for scientists based in the UK who want to stimulate collaborations with leading scientists overseas through either a one-off visit or bilateral travel. Apply for between £3,000 for one-off travel lasting up to three months up to £12,000 for bilateral travel between partners for up to two years. Deadline: 10 March 2021 View scheme notes


The five-year Royal Society Wolfson Fellowships will enable UK universities and not-for-profit research institutions to attract and recruit internationally outstanding leading researchers to their organisation. The Royal Society Wolfson Fellowship provides up to £300,000 over five years to recruit international research leaders to UK institutions. The Royal Society Wolfson Visiting Fellowship offers up to £125,000 for a 12-month sabbatical for international researchers to foster collaborative links with UK institutions. Deadline: 17 March 2021

 • 23.02.2021 р. Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України оголошує конкурс на заміщення вакантних посад старшого наукового співробітника відділу імунофізіології та наукового співробітника лабораторії синаптичної передачі відділу фізіології нейронних мереж. Деталі за посиланням.

 • 26.03.2021 р. Всеукраїнська науково-практична конференція до 150-річчя кафедри загальної та клінічної патофізіології імені Д.О. Альперна ХНМУ: Перші читання, присвячені проф. Д.О. Альперну «Актуальні питання патологічної фізіології». Захід відбудеться у форматі «online». Детальна інформація. • 11 лютого, відзначається Міжнародний день жінок та дівчат в науці. Його заснувала ООН 22 грудня 2015 року, щоб нагадати про важливу роль жінок в науці і технологіях. Дорогі наші жінки в науці! Сердечно вітаємо вас з цим днем! Бажаємо любові, натхнення, успіхів, удачі і гарного настрою!

WiSciense.jpg
 • Науково-видавнича рада НАН України до 10 березня цього року приймає на конкурс видання, випущені під грифом Національної академії наук України протягом останніх трьох років. Детальна інформація

 • Шановні колеги! Партнер проекту NEUROTWIN - професор Георгій Бакалкін (група молекулярної нейропсихофармакології, Департмент фармацевтики та біологічних досліджень, Університет Уппсала, Швеція) запрошує співробітників Інституту та всіх бажаючих на цикл онлайн - семінарів з біологічних наук, які будуть проходити по четвергах. Доповідач цього тижня:

11.02.2021 р . (четвер) о 10.00 PhD student Rekha Tripathi: A novel transceptor involved in regulating cellular metabolism Meeting ID: 637 4402 8735 Passcode: farmbio Приєднатись* • Шановні колеги! Партнер проекту NEUROTWIN - професор Георгій Бакалкін (група молекулярної нейропсихофармакології, Департмент фармацевтики та біологічних досліджень, Університет Уппсала, Швеція) запрошує співробітників Інституту на цикл онлайн - семінарів з біологічних наук, які будуть проходити по четвергах. Доповідач цього тижня:

04.02.2021 р . (четвер) о 10.00 Prof. Greta Hultqvist: Design of biological drugs for neurodegenerative diseases Meeting ID: 637 4402 8735 Passcode: farmbio Приєднатись*HB2.jpg

 • Шановні колеги! Партнер проекту NEUROTWIN - професор Георгій Бакалкін (група молекулярної нейропсихофармакології, Департмент фармацевтики та біологічних досліджень, Університет Уппсала, Швеція) запрошує співробітників Інституту на цикл онлайн - семінарів з біологічних наук, які будуть проходити по четвергах. Доповідачі цього тижня:

28.01.2021 р . (четвер) о 10.00 Prof. Ola Söderberg: Intelligent design - the path to illumination; Prof. Johan Lennartsson: Life and death of a receptor tyrosine kinase; Prof. Maria Norlin: Vitamin D, the light hormone Meeting ID: 637 4402 8735 Passcode: farmbio Приєднатись
СЕМІНАР ОБРІЇ НАУКИ в он-лайн форматі (Microsoft Teams) - Проф. Нана Войтенко (Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України): Потенціал людського мозку. Лінк на приєднання: link_Obriji_nauky Для долучення необхідно встановити програму Microsoft Teams на своєму комп'ютері чи смартфоні, або скористатися додатком у браузері Chrome (чи Opera), і зареєструватися в ній. Детальніше див. https://www.microsoft.com/uk-ua/micr*21.01.2021 р . (четвер) о 17.30 МІЖДИСЦИПЛІНАРНИЙ osoft-365/microsoft-teams/free


 • Шановні колеги! Партнер проекту NEUROTWIN - професор Георгій Бакалкін (група молекулярної нейропсихофармакології, Департмент фармацевтики та біологічних досліджень, Університет Уппсала, Швеція) запрошує співробітників Інституту на цикл онлайн - семінарів з біологічних наук, які будуть проходити по четвергах. Доповідачі цього тижня:

21.01.2021 р . (четвер) о 10.00 Prof. Ola Spjuth: AI, Automation and Cell Biology: Research in the Pharmaceutical Bioinformatics group; Prof. Sara Mangsbo: Antibodies as scaffolds for synthetic peptide drug delivery to antigen-presenting cells. Meeting ID: 637 4402 8735 Passcode: farmbio Join


 • 19 січня (вівторок) 2021 р. о 12:00

Відбудеться засідання спеціалізованої вченої ради в онлайн режимі на платформі ZOOM https://us02web.zoom.us/j/88165173244 Meeting ID: 881 6517 3244

 • Публічний захист дисертації Лапікової-Бригінської Тетяни Юріївни на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.13 – фізіологія людини і тварин.
 • Роль інсуліноподібного фактору росту 1 (IGF1) у молекулярно-генетичних механізмах розвитку гіпертрофії міокарда

о 14:00

 • Публічний захист дисертації Романовим Артуром Костянтиновичем на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.02 – біофізика.
 • Роль протон-чутливих іонних каналів у модуляції активності нейронних мереж гіпокампа щурів у нормі та за умов патологічної синхронізації

 • Адміністрація та профком Щиро вітають співробітників Інституту з Різдвом Христовим і Новим 2021 роком. Зичимо вам та вашим рідним міцного здоров'я на довгі роки, творчого натхнення, успіхів у здійсненні задумів! Нехай Новий рік буде кращим за попередній та стане для нашого Інституту роком нових досягнень та процвітання!

NYRH.jpg


 • 12.01.2021 о 12.00 на засіданні Вченої Ради в режимі on-line на платформі ZOOM відбудеться апробація дисертаційної роботи к.м.н. В.І. Портніченко на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за темою: "Механізми розвитку гіпометаболічного стану при гіпоксії та підходи до патогенетичної корекції"

Науковий консультант: д.м.н., проф. І.М. Маньковська

ПІДКЛЮЧИТИСЯ ДО КОНФЕРЕНЦІЇ ZOOM МОЖЛИВО ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ.

Ідентифікатор конференції: 959 5041 1371

Код доступу: 484127


Історична довідка

Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця Національної академії наук (НАН) України був заснований 1953 року в результаті злиття Інституту експериментальної біології і патології (ІЕБП) Міністерства охорони здоров'я Української РСР та Інституту клінічної фізіології (ІКФ) Академії наук Української РСР.

Обидва інститути були засновані у 1931 – 1934 роках в результаті ініціативи академіка О.О. Богомольця, всесвітньо відомого вченого, який був директором і науковим керівником цих двох установ до 1946 року. Протягом 1946 – 1953 років керували інститутами експериментальної біології і патології та клінічної фізіології відповідно – О.О. Богомолець та Р.Е. Кавецький.

Наукова діяльність інститутів мала велике значення для розвитку фізіології. В цих інститутах вивчались та досліджувались алергія, імунітет, гіпоксія і розвиток пухлин, а також найбільш важливі питання ендокринології, геронтології та геріатрії. На основі наукових досліджень O.O. Богомольця створено оригінальні концепції, які стали важливими віхами у розвитку деяких областях фізіології. Серед них є фізіологія сполучної тканини, ефекти переливання крові, реактивність організму, цитотоксичних сироваток та інше.

У 1953 році А.М. Воробйов, член-кореспондент НАН України став директором новоствореного Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця. З 1956 до 1966 року академік НАН України А. Ф. Макарченко очолював інститут. За цей час було створено відділи електрофізіології (під керівництвом академіка НАНУ Д.В. Воронцова), загальної фізіології (на чолі з академіком П.Г. Костюком), біофізики (під керівництвом члена-кореспондента НАНУ А.А. Городецького), фізіології старіння (голова – доктор медичних наук Н.В. Лауер) та інші.

З 1966 по 2010 рік інститут очолював академік НАНУ П.Г. Костюк. З 2011 року академік НАНУ O.O. Кришталь є директором інституту.

Академіком П.Г. Костюком та його учнями Кришталем О.О., Підоплічко В.І., Веселовським М.С. та іншими співробітниками були вперше в світі розроблені і застосовані методи внутрішньоклітинного діалізу соми клітини для дослідження мембранних і молекулярних механізмів функцій нервових клітин.


Наукова діяльність

Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця є науково-дослідним центром в галузі молекулярної фізіології, біофізики, нейрофізіології, патологічної фізіології. В інституті вперше в колишньому Радянському Союзі було застосовано мікроелектроди для дослідження структурно-функціональної організації нейронних центрів, біофізичних і молекулярних механізмів нейронного збудження і гальмування. Академіком П.Г. Костюком та його учнями Кришталем О.О., Підоплічко В.І., Веселовським М.С. та іншими були розроблені і застосовані методи внутрішньоклітинного діалізу соми клітини для дослідження мембранних і молекулярних механізмів нервових функцій клітин. Були отримані нові дані про фізичні та хімічні процеси в нервових і м'язових клітинах, механізми синаптичної передачі, про іонні механізми збудження. Було виявлено порядок участі та відповіді на подразнення різними групами нейронів кори, а також механізми гальмівних процесів в корі головного мозку.

Було визначено модулюючий вплив різних частин мозку на серцево-судинні рефлекси, взаємозв'язок між центральними та периферичними механізмами регуляції тонусу судин при функціональному навантаженні. Було розроблено оригінальні моделі гострого дистрофії міокарда, що призводить до шоку. Важливі дані були отримані про імуногенні порушення серцево-судинної системи.

Були розроблені новий комплекс методів визначення ефективності, стан і рівень підготовки спортсменів, методи функціональної діагностики серцево-судинних і респіраторних захворювань. Нові методи дослідження вищої нервової діяльності людини були запропоновані і відповідне обладнання було розроблено. Були виконані дослідження з визначення інтенсивності праці, по розробці фізіологічних критеріїв професійного відбору. Був розроблений метод оптимізації дози мінеральної води "Нафтуся", що дозволило підвищити ефективність курортного лікування хвороб нирок і печінки.

В Інституті працює аспірантура

Прийом документів відбувається з 25 червня до 10 вересня.

Наші нові статті

Вийшла друком монографія співробітників Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України "Neurophysiological Essays of Platon Kostyuk and his Students" за редакцією академіка НАН України О.О. Кришталя та доктора біологічних наук О.О. Лук’янець.

Монографія присвячена всесвітньовідому вченому нейрофізіологу та біофізику академіку Платону Григоровичу Костюку. Вона містить розділи, написані як самим П.Г. Костюком, так і його учнями. Наукова школа академіка Костюка дуже велика та всесвітньо відома, багато його учнів зараз працюють у відомих лабораторіях світу, дехто став керівником наукових лабораторій за кордоном, інші ж ефективно працюють в Україні.

Монографія підготовлена англійською мовою. Вона містить наукові дані досліджень в області сучасної молекулярної, клітинної та теоретичної нейрофізіології та біофізики, тому буде корисною фахівцям науковцям, викладачам, аспірантам і студентам, котрі працюють в зазначених галузях біології та медицини. Крім наукових відомостей, монографія містить спогади учнів П. Г. Костюка.

Neurophysiological Essays of Platon Kostyuk and his Students; O. Krishtal, E. Lukyanetz eds. Kyiv: Bogomoletz Institute of Physiology of National Academy of Sciences of Ukraine, PH “Akademperiodyka”, 2020. pp. 306. ISBN: 978-966-360-420-6

Ознайомитися із монографією буде можна у бібліотеці нашого інституту.


В нашому інституті активно вивчається будова та функціонування синапсів - місця взаємодії нервових клітин. Порушення розвитку та функціонування цих структур лежить у основі численних патологій.

У роботі, виконаній за участі співробітників відділу цитології, досліджено біогенез деяких попередників пресинаптичних структур (білків активної зони та синаптичних пухирців) у тілі нейрона. Зокрема вивчено їх експорт та сортування, які відбуваються у транс-частині комплексу Гольджі під контролем малої ГТФ-ази Rab2. Показано, що інактивація Rab2 сприяє накопиченню білків пресинаптичних структур у сомі нейрону, а це має наслідком відповідний їх дефіцит у пресинаптичних терміналях. Позитивна реакція ектопічного матеріалу на LAMP1, білок мембран лізосом, вказує на спільність ланок процесів траспортування цих органел та матеріалу пресинаптичних структур. Встановлено, що Rab2 впливає на активність Arl8, лізосомального білка-адаптора, що контролює транспорт попередників пресинаптичних структур по аксону.

Зміни роботи Rab2 спостерігаються за таких патологій нервової системи як дефіцит пам'яті, розлади аутистичного спектру та шизофренія. Відтак, отримані знання мають важливе значення для розуміння молекулярно-біологічних механізмів розвитку та корекції таких хвороб.

Rab2 regulates presynaptic precursor vesicle biogenesis at the trans-Golgi // J Cell Biol (2021) 220 (5): e202006040Електричні властивості нейронів та інших збудливих клітин визначаються наявністю в їхніх клітинних мембранах йонних каналів - білкових пор, через які можуть протікати йонні струми. Завідувач відділу нервово-м'язової фізіології д.б.н. Ярослав Шуба опублікував огляд, присвячений функціям іонного каналу з родини транзиторного рецепторного потенціалу - TRPV1. Найбільше TRPV1-канал відомий як такий, що активується капсаїцином - діючою речовиною гіркого перцю чілі, спричиняючи відповідні пекучі відчуття. Окрім капсаїцину та подібних сполук (ванілоїдів), даний канал реагує і на високу температуру, являючись ключовою ланкою больового реагування на опіки. На активність TRPV1 також впливають численні ендогенні медіатори запалення та інші біохімічні посередники, що робить цей канал важливим фактором больової сигналізації. Крім цього, активація TRPV1 у чутливих нервових волокнах, що інервують різні внутрішні органи, приводить до вивільненню з них біологічно активних нейропетидів, які у свою чергу впливають на функцію цих органів. Проте, TRPV1 канали також можуть експресуватися і за межами чутливих нейронів, і там їхня роль не очевидна. Наприклад, вони трапляються у скелетних м’язах, деяких типах гладеньких м’язів, епітеліальних, імунних та жирових клітинах. Даний огляд має на меті саме чітке розділення нейрогенних та не-нейрогенних ефектів активації TRPV1 каналів.

Beyond Neuronal Heat Sensing: Diversity of TRPV1 Heat-Capsaicin Receptor-Channel Functions // Front. Cell. Neurosci.Гіпокамп є важливою мозковою структурою, що відповідає за формування пам'яті. Він ж має ряд особливостей, зокрема, його нейрональні ланцюги організовані так, що формують замкнені кола, в яких мандрує збудження. З одного боку, це працює як основа короткочасної пам'яті. З іншого - створює передумови до ненормальної, патологічної синхронізації циклів збудження та гальмування, що лежить в основі розвитку поширеної неврологічної патології - епілепсії. "Звичайним" способом комунікації та передачі інформації між нейронами є синапси - спеціалізовані надскладні клітинні контакти. Але чи лише синапстична передача залучена до епілептогенезу?

Результати досліджень співробітників відділу фізико-хімічної біології клітинних мембран проливають світло на це цікаве і важливе питання. У експериментах на свіжоізольованих зрізах гіпокампу щурів було проведене як повне, так і часткове фармакологічне виключення синаптичної передачі. Виявилося, що навіть із повністю заблокованими синапсами, епілептоподібні розряди у препаратах гіпокампу все рівно вдавалося викликати. Детальний аналіз показав, що в разі вимкнення головних медіаторних систем гіпокампу - глутаматної та ГАМКергійної - епілептиформну синхронізацію забезпечує робота нікотинових холінорецепторів. При цьому, їхній блокатор мекаміламін припиняє таку патологічну синхронізацію. І це не лише розширює наші знання про клітинні механізми виникнення епіепсії, а й дає нові способи фармакологічного лікування цієї патології.

Mecamylamine inhibits seizure-like activity in CA1-CA3 hippocampus through antagonism to nicotinic receptors // PLoS ONE 16(3): e0240074Пошук нових способів лікування є важливим напрямком біомедичних досліджень. Одним з них є фотодинамічна хемотерапія, яка полягає у введенні в організм спеціальних сполук, активація яких відбувається під дією світла. В такий спосіб можна контролювати досить точно час та інтенсивність впливу.

Одним з важливих етапів тестування нових ліків є перевірка їх на безпечність. Колектив авторів за участю співробітників відділу імунофізіології протестував особливі золото-вмісні наночастинки на функціонування репродуктивної функції самців щурів. Було виявлено ряд негативних відмін, що слід враховувати при подальших розробках лікування за допомогою золото-вмісних наночастинок.

Effect of gold nanocomposite treatment on male reproductive function // Appl Nanosci (2021)Важливою проблемою сучасних біомедичних досліджень є способи ефективної доставки діючих речовин всередину певного типу клітин організму, на які вони мають подіяти. Однією з нещодавно розроблених перспективних форм доставки через мембрану являються фосфатидилхолінові ліпосоми.

В роботі авторів з відділу фізико-хімічної біології клітинних мембран методом петч-клемп досліджувався ефект відомого вазорелаксанту оксиду азоту (NO), який був інкапсульований у ліпосоми з метою отримання новітнього перспективного фармакологічного модулятора одного з типі калієвих каналів - ВКСа. Ця невелика молекула NO є важливою ланкою комунікації між ендотеліальними та гладеньком’язовими клітинами кровоносних судин, стимулюючи розслаблення м’язів та розширення останніх. Дефіцит NO спостерігається при деяких патологіях, зокрема, легеневій гіпертензії. Аплікація ліпосомального NO збільшувала у гладеньком’язових клітинах легеневих артерій щурів інтегральні вихідні калієві струми дозо-залежним чином зі значенням ЕС50 0,55 ± 0,17 мкМ. Ліпосомальний NO також збільшував активність поодиноких ВКСа-каналів, збільшуючи вірогідність відкритого стану каналу та зменшуючи час перебування в закритому стані. Автори статті пояснюють дію ліпосомального NO на ВКСа канал дестабілізацією конформації білка каналу, коли він знаходиться в закритому стані, що спричинює його частіші відкривання і, відповідно, збільшує ймовірність переходу каналу у його відкритий стан.

Отримані результати мають важливе значення при розробці ліків проти артеріальної гіпертензії та інших хвороб.

Electrophysiological characterization of the activating action of a novel liposomal nitric oxide carrier on Maxi-K channels in pulmonary artery smooth muscle cells // Journal of Liposome ResearchОднією з важливих проблем, що вивчаються у нашому інституті, є біль. До певної міри це відчуття є захисним, адже слугує для інформування нас про ураження частин організму та обмежує їхнє використання, що сприяє відновленню. Проте, за деяких умов нейрони, які беруть участь у передачі больової інформації, сенситизуються - стають надто чутливими, що призводить до патологічного посилення цього відчуття. Співробітники відділу сенсорної сигналізації нашого інституту опублікували оглядову статтю, присвячену ролі перебудов активності AMPA глутаматних рецепторів у такій сенситизації нейронів заднього рогу спинного мозку. Сучасні знання про внесок цих рецепторів у клітинні механізми, що призводять до розвитку хронічного болю, надають можливості для розробки цільових методів лікування цієї патології.

Spinal AMPA receptors: Amenable players in central sensitization for chronic pain therapy? // Channels, 15:1, 284-297

Відео про наш Інститут і аспірантуру! Рекламуйте їх у мережі!

Офіційне промо-відео Інституту фізіології

Пригоди аспіранта в Інституті фізіології

Особисті інструменти
Навігація
societies
additional
Перегляди
Простори назв
Варіанти
Інструменти
Дії