Main Page

Інститут фізіології ім. О. О. Богомольця
Jump to: navigation, search

Official site of the O.O. Bogomolets Institute of Physiology, National Academy of Sciences of Ukraine
There are no official pages of the Institute on Facebook


  • Протокол №68 від 28.10.2021 Постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій КМДА про встановлення у Києві "червоного" рівня епідемічної небезпеки.

Contents

News

Конкурс на отримання грантів для візитів молодих науковців НАН України на місячний термін до Польщі з метою стажування в науково-дослідних установах Польської академії наук. Актуально до 18.02.2022. Деталі


left]


У Віснику НАН України вийшла стаття завідувача відділу нервово-м'язової фізіології нашого Інституту, академіка Ярослава Михайловича Шуби, присвячена цьогорічній Нобелівській премії з фізіології або медицини - "Від незрячої мухи до захворювань людини: історія відкриття та дослідження термо- і механорецепторів".


Бюро відділення біохімії, фізіології і молекулярної біології НАН України на своєму засіданні 16 грудня 2021р затвердило новий склад Вченої Ради Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України.


Результати голосування за членів Вченої Ради Інституту
Всього наукових співробітників, які мали право на голосування - 190, прийняли участь голосуванні - 147, з яких проголосували "За" - 105, "Проти" - 40 учасників зборів.


Вибори Вченої Ради Інституту Фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України

14.12.21р. (вівторок) об 11.00 годині розпочнуться загальні збори наукових співробітників Інституту для обрання Вченої ради Інституту Прохання всіх наукових співробітників прийняти участь у виборах, для створення і функціонування ВР

Реєстрацію співробітників будуть проводити працівники відділу кадрів згідно списків відділів.

Голосування відбуватиметься за паперовими бюлетенями з 11.00 до 15.00 год. у залі засідань Вченої Ради ауд. 212.

Кандидатури до членів Вченої Ради Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України, які затверджено на розширеному організаційному засіданні дирекції та завідувачами відділів 10.12.2021 р.

1. Веселовський М.С., академік НАНУ, директор
2. Голова Ради молодих вчених
3. Досенко В.Є., проф., д.м.н., зав. відділу
4. Костюков О.І., проф., д.б.н., зав. відділу
5. Кришталь О.О., академік НАНУ, зав. відділу
6. Левашов М.І., проф., д.м.н., зав. відділу
7. Лук'янець О.О., проф., д.б.н., заступник директора
8. Максимюк О.П., к.б.н., заступник директора
9. Півнева Т.А., д.б.н., ТВО зав. відділу
10. Прудніков І.М., к.б.н., зав. лаб.
11. Пурнинь О.Е., голова профспілки
12. Розова К.В., д.б.н., зав. відділу
13. Сагач В.Ф., чл-кор. НАНУ, зав. відділу
14. Скибо Г.Г., чл-кор. НАНУ, зав. відділу
15. Струтинський Р.Б. д.б.н. , пров.н.сп.
16. Федулова С.А., проф., д.б.н., зав. лаб.
17. Шиш А.М., к.б.н., вчений секретар
18. Шкриль В.М., к.б.н., ст.н.сп.
19. Шуба Я.М., академік НАНУ, зав. відділу
20. Янчій Р.І., проф., д.б.н., зав. відділу

Решта 6 осіб призначаються наказом Директора


Bio-protocol-stem-cells-2021.png

Наші науковці не лише пишуть тексти, а й вміють робити красиві наукові ілюстрації. Редактори журналу Bio-protocol обрали для обкладинки спеціального випуску, присвяченого стовбуровим клітинам, фотографію авторства н.с. відділу фізико-хімічної біології клітинних мембран, к.б.н. Оксани Рибачук.

На фото нейросфери - 3D структури, утворені мишачими ембріональними нейральними стовбуровими клітинами на 5-ий день культивування. Зображення отримане за допомогою імунофлуоресцентного забарвлення: зелений - проміжний філамент нестин, що бере участь у розвиткові клітин, червоний - білок мікротрубочок β-tubulin.

"Рецепт", як самостійно виготовити такі ж нейросфери, можна почитати у збірці або у оригінальній публікації.
Використання лабораторних тварин для тестування - неодмінна частина сучасної науки, у тому числі фізіологічної. У то же час в суспільстві гостро точиться суперечка щодо необхідності цього. Дані, отримані з використанням лабораторних тварин, дали чималу користь людству, і без них неможливий прогрес, зокрема, у медицині. Про те, як організований процес роботи із тваринами, в інтерв'ю для Апостроф TV розповів провідний науковий співробітник відділу фізико-хімічної біології клітинних мембран, кандидат біологічних наук Дмитро Ісаєв.


10.11.2021
Science.jpg
Привітання Президента Національної академії наук України академіка Анатолія Загороднього з нагоди Всесвітнього дня науки в ім’я миру та розвиткуIBB 2021.jpg

В рамках віртуальної конференції Society for Neuroscience відбулося міжнародне змагання школярів з нейронаук International Brain Bee, в якому взяли участь представники України - Остап Шийка (студент 1 курсу Івано-Франківського національного медичного університету, національний чемпіон 2020 року) та Вікторія Виджак (учениця 11 класу школи № 125 м. Київ, національна чемпіонка 2021 року). У конкурсі брали участь представники 31 країни. Наші учасники показали високий результат, а Вікторія вперше за історію участі України виборола золоту медаль! Крім цього, журі відзначило її за найвищий результат у нейроанатомії та нейрогістології.

Нейроконкурс заснований у 1998 році, а Україна бере в ньому участь з 2012. Коорднатором національного етапу є к.б.н., с.н.с. відділу фізико-хімічної біології клітинних мембран Андрій Чернінський. Міжнародне змагання підтримується найавторитетнішими організаціями: IBRO, FENS, SfN, APA, DANA, Alzheimer's association. Організаторами змагання в Україні є Українське товариство нейронаук, ГО "Ноосфера" та Національний центр "Мала академія наук України" за підтримки нашого інституту. Фінансову підтримку надало Наукове Товариство Шевченка (США).

Більше інформації за посиланням.


Вітаємо молодих вчених нашого Інституту, які успішно пройшли атестацію або стали переможцями конкурсу на здобуття стипендій Президента України для молодих вчених:
ЛУНЬКО Олексій Олександрович;
ЛАПІКОВА-БРИГІНСЬКА Тетяна Юріївна;
МЕЛЬНИК Марія Ігорівна;
МИСЬ Лідія Анатоліївна!
Постанова Президії НАН України від 27.10.2021 № 332


Portu2021.png

13-18 жовтня 2021 р. в рамках гранту програми Горизонт 2020 "NEUROTWIN" група співробітників та аспірантів нашого інституту відвідала Інститут молекулярної і клітинної біології Університету Порту (Португалія). В рамках візиту відбувся семінар, під час якого наші співробітники, студенти та аспіранти навчались сучасним методам досліджень нейронів в структурі препаратів цілісного спинного мозку. Відбулася також дискусія щодо подальшого розвитку спільних наукових проектів.


НАН України оголосила конкурс на здобуття стипендій імені академіка НАН України Б.Є. Патона для молодих вчених Національної академії наук України – кандидатів наук (докторів філософії) віком до 35 років включно або молодих вчених – докторів наук віком до 40 років включно, які присуджуються на конкурсних засадах строком на один рік. Подробиці на сайті НАН.


Триває відбір претендентів на здобуття державних іменних стипендій найкращим молодим вченим з метою увічнення подій Революції Гідності та вшанування подвигу Героїв України – Героїв Небесної Сотні. Прийом документів триватиме до 1 листопада 2021 року. Подробиці на сайті МОН.


18.10.2021 Онлайн трансляція семінару "Структура та можливості програми «Горизонт Європа»" Відбудеться 19 жовтня о 13:30


Розпорядження Президії НАН України № 515 від 13.10.2021 р. про обов'язкове профілактичне щеплення проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. File:Rozporiadzhennia 515 vaccination.pdf


Науковці Інституту молекулярної біології і генетики (ІМБГ) НАН України спільно з колегами з Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України віднайшли речовини, які можуть впливати на патогенетичні ланцюги коронавірусної хвороби і запобігти гострому запаленню легень. Повідомлення на сайті НАН України.


DFG workshop 12.10.21-01.jpg

12-13 жовтня 2021 р. в нашому Інституті в рамках спільного грантового проєкту DFG “Resilient Systems for Real Time Prediction of Epileptic Seizures” відбувся україно-німецький науковий семінар за участі представників одного зі світових лідерів у галузі мікро- та наноелектроніки Leibniz Institute for High Performance Microelectronics (IHP) та науковців нашого Інституту. Головним результатом зустрічі стала рамкова угода про створення проєкту щодо розроблення мініатюрного приладу, що передвіщатиме епілептичні напади.

Про подію детальнішеDen zakhysnykiv.jpeg
Вітаємо захисниць та захисників України!

Серед наших співробітників також є колишні військовослужбовці, у тому числі й ті, хто захищав нас в зоні АТО/ООС. І ми щиро вдячні їм за можливість мирно працювати у столиці нашої країни.

Слава Україні та тим, хто її захищає!


Популяризуємо наукове знання!

  • інтерв'ю з радником дирекції, завідувачем відділу фізико-хімічної біології клітинних мембран академіком О.О. Кришталем - про відновлення нервових клітин, звідки в мозку беруться думки, чи можна мозок натренувати на кращу продуктивність, як старіє мозок та інші цікаві речі
  • інтерв'ю з завідувачем відділу загальної та молекулярної патофізіології, доктором медичних наук В. Є. Досенком - про те, як працює імунітет

Інститут отримав повнотекстовий доступ до матеріалів видавництва Bentham Science:

Для цього потрібно пройти реєстрацію на сайті видавництва, вказавши інститутську електронну адресу. Доступ працює з локальної мережі інституту в тестовому режимі до 15 грудня.

Багато журналів видавництва мають біомедичну спрямованість. Цього року співробітники відділу фізико-хімічної біології клітинних мембран опублікували оглядову статтю у журналі Current Neuropharmacology (IF=7.4, Q1 in Pharmacology & Pharmacy) - вона присвячена відкритим в інституті протон-чутливим йонним каналам.


Nobel-2021.jpg
Нобелівський комітет визначив лауреатів Нобелівської премії 2021 з фізіології та медицини. Цього року премію отримали Девід Джуліус та Ардем Патапутян "за відкриття рецепторів температури та дотику". Девід Джуліус відкрив рецептор капсаїцину (TRPV1) та ідентифікував рецептор TRPM8, який активується холодом. Ардем Патапутян працював над визначенням рецепторів, які активуються механічними подразниками, та ідентифікував Piezo1 і Piezo2 – іонні канали, які активуються під час тиску на клітинні мембрани.

З обома зазначеними рецепторами працюють дослідники нашого Інституту. З різноманіттям та функціями TRPV1 рецепторів можна ознайомитися, зокрема, з оглядової статті завідувача відділу нервово-м'язової фізіології Ярослава Михайловича Шуби. Також з TRPV1 та TRPA1 рецепторами працюють співробітники відділу Біофізики іонних каналів, оглядові статті, що стосуються TRPV1 та TRPA1 рецепторів можна прочитати у Фізіологічному журналі, який видається нашим Інститутом.


BIPH visit photo 2021-10-05 19-27-10.jpg

5 жовтня Інститут відвідали студенти 1-3 курсів Київського національного університету імені Тараса Шевченка, з яким у нас давня співпраця. Із напрямками своїх досліджень та методами ознайомили відділи цитології, нервово-м'язової фізіології, молекулярної біофізики, сенсорної сигналізації та фізико-хімічної біології клітинних мембран. Маємо надію на поповнення рядів наших молодих вчених.


56-та НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ МОЛОДИХ ВЧЕНИХ «АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ГІГІЄНИ ПРАЦІ ТА ПРОФЕСІЙНОЇ ПАТОЛОГІЇ» «23» листопада 2021 р. Деталі тут


30.09.2021 Конкурси програми Європейського Союзу «Горизонт Європа»
History

O.O. Bogomoletz Institute of Physiology of National Academy of Sciences (NAS) of Ukraine was founded in 1953 as a result of the merging of the Institute of Experimental Biology and Pathology (IEBP) of the Ministry of Health of the Ukrainian SSR and the Institute of Clinical Physiology (ICP) of the Academy of Sciences of the Ukrainian SSR.

Both institutes were founded in 1931 - 1934 due to the initiative of Academician OO Bogomolets, a world-renowned scientist who was the director and supervisor of these two institutions until 1946. During 1946 - 1953, they managed the institutes of experimental biology and pathology and clinical physiology, respectively - O.O. Bogomolets and RE Kavetsky.

The scientific activity of the institutes was of great importance for the development of physiology. These institutes have studied and researched allergy, immunity, hypoxia, tumor development, and the most important issues of endocrinology, gerontology, and geriatrics. Based on the research of O.O. Bogomolets, original concepts that became important milestones in the development of some areas of physiology was created. These include connective tissue physiology, blood transfusion effects, body reactivity, cytotoxic sera, and more.

In 1953, A.M. Vorobyov, Corresponding Member of the National Academy of Sciences of Ukraine, became the newly established Institute of Physiology director. O.O. Worshipers. From 1956 to 1966, the Academician of the National Academy of Sciences of Ukraine AF Makarchenko headed the institute. During this time, departments of electrophysiology (headed by Academician DV Vorontsov), General Physiology (headed by Academician PG Kostyuk), Biophysics (headed by Corresponding Member of NASU AA Gorodetsky), Physiology of Aging were established. (Chairman - Doctor of Medical Sciences NV Lauer) and others.

From 1966 to 2010, the institute was headed by Academician of NASU PG Kostyuk. Since 2011, the Academician of NASU O.O. Krishtal is the director of the institute.

Academician PG Kostyuk and his students Kryshtal OO, Pidoplichko VI, Veselovsky MS and other collaborators were the first in the world to develop and apply intracellular soma dialysis methods to study the membrane and molecular mechanisms of nerve cell functions.


Research

O.O. Bogomolets Institute of Physiology is a research center in molecular physiology, biophysics, neurophysiology, and pathological physiology. For the first time in the former Soviet Union, microelectrodes were used at the institute to study the structural and functional organization of neural centers, biophysical and molecular mechanisms of neural excitation and inhibition. Academician PG Kostyuk and his students Kryshtal OO, Pidoplichko VI, Veselovsky MS and others developed and applied the methods of intracellular dialysis of the cell soma have been developed and applied to study the membrane and molecular mechanisms of cells' neural functions. New data on physical and chemical processes in nerve and muscle cells, synaptic transmission mechanisms, and ionic mechanisms of excitation were obtained. The order of participation and response to stimuli by different groups of cortical neurons and the mechanisms of inhibitory processes in the cerebral cortex were identified.

The modulating effect of different parts of the brain on cardiovascular reflexes, the relationship between central and peripheral mechanisms of vascular tone regulation under functional load were determined. Original models of acute myocardial dystrophy leading to shock have been developed. Important data were obtained on immunogenic disorders of the cardiovascular system.

A new set of methods for determining the effectiveness, condition, and level of athletes' training, methods of functional diagnosis of cardiovascular and respiratory diseases were developed. New methods of studying higher human nervous activity have been proposed, and appropriate equipment has been developed. Studies were conducted to determine the intensity of work, to develop physiological criteria for professional selection. A method of optimizing the dose of mineral water "Naftusya" was developed, which increased the effectiveness of spa treatment of kidney and liver diseases.

The Institute has a postgraduate course

Documents are accepted from June 25 to September 10.

Personal tools
Navigation
societies
additional
Views
Namespaces
Variants
Toolbox
Actions